Arkeologët nisin punën për zbulimin e plotë të amfiteatrit në Durrës

Arkeologët nisin punën për zbulimin e plotë të amfiteatrit në Durrës

Amfiteatri i Durrësit

Në amfiteatrin e Durrësit kanë filluar të martën sondazhet, që synojnë zbulimin e elementeve të arenës ende të mbuluar, si dhe lidhjen me kodrën ku është mbështetur një pjesë e monumentit.

Drejtori i Qendrës Muzeore Durrës, Alban Ramohito tha për BIRN se sondazhet po realizohen nga firma “Altea & Geostudio 2000”. Leja e ministrisë së Kulturës ka mundësuar punimet e firmës së licensuar për ndërhyrje të këtij lloji – tha Ramohito.

Specialistë dhe arkeologë po ndjekin nga afër punën që po kryhet në pjesën qendrore të amfiteatrit.

Ky është hapi i parë për zbatimin e projektit afatgjatë për hapjen e plotë të amfiteatrit të ndërtuar në shek II pas Krishtit. Projekti për hapjen e plotë të amfiteatrit si dhe për rehabilitimin e plotë e zonës qendrore të Durrësit u bë i njohur dy vjet më parë.

Bashkia e Durrësit, ministria e Kulturës dhe Fondacioni shqiptaro-amerikan për zhvillim AADF po bashkëpunojnë për zbulimin e plotë të monumentit më të madh që është gjetur deri tani në vendin tonë.

Amfiteatri i Durrësit u zbulua në vitin 1966 nga arkeologu i njohur Vangjel Toçi. Gjatë ekspeditave verore 1966-1970 u zbulua rreth 2/3 e monumentit, që ishte ndërtuar në periudhën e perandorit Trajan. Për hapjen e shkallareve dhe galerive autoritetet e kohës urdhëruan në pak javë prishjen e 33 shtëpive dhe transferimin e 50 familjeve, të cilat, pa e ditur, kishin banuar mbi një vepër monumentale 1900-vjeçare.

Megjithë kërkimet arkeologjike në hapësirën e amfiteatrit, në më shumë se 50 vjet nuk ka patur asnjë ndërhyrje me synim zbulimin e elementeve të tjerë të rëndësishëm. Projekti që pritet të zbatohet ka nisur me shpronësimet dhe kompensimet e familjeve që banojnë në pjesën veri-lindore të amfiteatrit.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 23/03/2023 03:57

  Kur jetoja ne Shqiperi gjate viteve 90'disa miq turiste te huaj kishin vizituar amfiteatrin midis te tjerave dhe me treguan te shqetesuar se si banoret e atyshem merrnin gure nga amfiteatri per t'i perdorur per banesat e tyre qe i ndertonin perreth.U treguan me takt,se shume mire mund te kishin perdorur shprehjen e duhur per fenomenin-vjedhje,shkaterrim i qellimshem.Nuk e di nese ky vandalizem vazhdoi,apo nese inst.i arkeologjise dhe min.e kultures kane mbajtur ndonje raport te dokumentuar me hollesi per demet e bera gjate ketyre viteve ne kete dhe monumente te tjera.

  Përgjigju
 • Lui: 22/03/2023 11:27

  Më në fund u kujtuat. Amfiteatri i Durrësit është më i madhi në Ballkan dhe ndër më të mëdhenjtë në mesdhe.

  Përgjigju
 • Urbi et orbi: 22/03/2023 04:00

  Durresi qendra antike jona

  Përgjigju
 • Pompeo: 21/03/2023 23:22

  Dyrrahium Caput mundi!Epp Colloseum i Durazzo duhet të dalë në dritë, të mirëpresë vizitorë e turistë! Duhet një si Musolini në kohën e vet që nxorri në Dritë Fuori imperiali në Romë!

  Përgjigju
 • Finalmente: 21/03/2023 21:25

  Eh shyqyr qekan kujtuar me ne fund per dicka qe mund te sjelle turiste e jo per beton e shkaterrim natyre sic e kane zakon!

  Përgjigju
 • jusufi: 21/03/2023 19:46

  mos lejoni te ndertohet asgje ne durres mor maskarenj,,ne te gjithe durresin ka ndertime antike poshte 1-5 m thellesi....ju vrafte zoti mor pisa,,,bota ku ti gjeje rrenojat antike,,ne i kemi dhe nuk i nxjerrim ne drite.....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

‘6 vite për 300 metra rrugë’, Karabina: Unaza e Madhe e Tiranës viktimë e korrupsionit të ministres Belinda Balluku dhe ARRSH

‘6 vite për 300 metra rrugë’, Karabina: Unaza e Madhe e Tiranës viktimë e korrupsionit të ministres Belinda Balluku dhe ARRSH