Arrestimi i përgjegjësve për viktimat nga tërmeti/ Drejtuesja e Prokurorisë së Durrësit: Ky hetim bëhet për herë të parë në Shqipëri

Drejtuesja e Prokurorisë së Durrësit Anita Jella ka deklaruar se hetimet që po kryhen lidhur me ndërtesat e shembura nga tërmeti kryhen për herë të parë në Shqipëri. Jella tha se janë gjetur paligjshmëri në objektet me viktima.

"Në vijim të fjalës së drejtorit, Prokuroria ka filluar kryesisht procedimin penal për shpërdorimin e detyrës. Pas kryerjes së veprimeve hetimore intensive ka bërë të mundur nxjerrjen e urdhrit të ndalimit për 17 raste. Ndaj disa prej tyre është regjistruar akuza për vrasje me dashje. Ky është një hetim që kryhet për hetim të parë në Shqipëri.

Objekti i hetimeve ka të bëjë në dejtim të zbatimit nga ndërtuesit formal dhe informal. Janë gjetur paligjshmëri për objektet me vikitma. Janë gjetur probleme edhe në objekte me dëmtime. Hetimet janë sekrete dhe vazhdojnë. Për çdo person apo zyrtar të përfshirë në veprime të paligjshme", tha Jella.


Lajmi kryesor:

Tërmeti/ 9 ndërtues e zyrtarë në pranga! 9 në kërkim, mes tyre 2 ish-kandidatë të LSI për deputetë! 7 arratisen jashtë vendit! Akuza dhe për vrasje (VIDEO)


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Kryeministrja e Estonisë jep dorëheqjen për t’u bërë kryediplomate e BE-së

Kryeministrja e Estonisë jep dorëheqjen për t’u bërë kryediplomate e BE-së