Vettingu shkarkon prokurorin që arrestoi Fullanin e Gjikën, pasuria 'djeg' edhe gjyqtaren që i dha pafajësi Shpëtim Gjikës

Tre ditë më parë firmosi pafajësinë për ish-kryebashkiakun e Vlorës Shpëtim Gjika, dhe sot Komisioni i Pavarurur i Kualifikimit shkarkon nga detyra kryetaren e gjykatës së Apelit Vlorë, Alma Liçaj. Liçaj ishte vetë e pranishme në seancën e vendimit pa praninë e një avokati ndërsa në përfundim refuzoi të japë një koment për mediat duke u larguar me shpejtësi.

Vendimi i sotëm ishte dispozitiv ndërsa sipas hetimeve të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit rezultonte se gjyqtarja Licaj nuk justifikonte pasurinë për 8 apartamente ne Tiranë dhe Vlorë si dhe 8 automjete. Me shkarkim u shoqërua dhe vendimi për prokurorin Ramadan Troci, i cili ishte çuditërisht ai që çoi pas hekurave pikërisht Shpëtim Gjikën.

 

Prokurori Ramadan Troci

Mes çështjeve të tjera të trajtuara nga Troci, është edhe arrestimi i ish guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani. Troci në përfundim të vendimit i la fjalën avokatit Ardian Leka që u shpreh se do t’i drejtohen Kolegjit të Posaçëm të Apelimit për të kundërshtuar Vettingun.

Troci ra në rrjetën e Vettingut për mosjustifikim pasurie, ku përfshihej një apartament 94 metra katrorë në zonën e Selitës dhe një shumë prej 57 mijë lekë, por edhe për hetime të paplota të incidenteve me pasoja vdekjen dhe plagosjen e disa minatorëve në minierat e Bulqizës kur Troci ishte prokuror në atë rreth, paçka se për të operacioni ndërkombëtar i monitorimit pati vlerësim pozitiv.

Problemet me pasurinë e Ramadan Trocit/ Çfarë u zbulua në seancën dëgjimore (Kliko këtu). Ndërkohë që sot u shkarkua edhe kryetarja e Gjykatës së Apelit të Vlorës Alma Liçaj (Kliko këtu)

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Petrit: 15/11/2018 19:06

  Ramadan Troci- O hajdut. Ky eshte hajduti dhe gjobevenesi me i madh i sistemit te drejtesise. Te gjithe i gjobit me vlera mbi 100.000 euro. Eshte i krimbur ne euro dhe i ndante me Llallen

  Përgjigju
 • Cone cami: 15/11/2018 19:01

  I plasi gopi Almes vet esht me 5 miljin euro Met mashtrusi me 10 miljon ajo sot e tutje do shijoj jeten do ti fusi dhe nje shqelme ne tope met kurvar kumarxhiut dhe u lam

  Përgjigju
 • LORA: 15/11/2018 15:51

  Lajm i mire.Vetting-u po funksionon.

  Përgjigju
 • Vlorë: 15/11/2018 14:20

  Gjika bastard pa faj, fullan hajduti pa faj Ky me faj. Shqipëri te kam dh.. r, nuk të mora vesh një herë.

  Përgjigju
 • Fraiku: 15/11/2018 13:34

  Do te mbesin fyt parate e cameve te Vlores o Ramadani i trashe. Ku e katandisi Saliu drejtesin duke bere prokurore barinj te shemtuar si ky ketu.

  Përgjigju
  • Fredi ZHAPIKU: 15/11/2018 17:05

   Fredi DOBIÇI i Ferrave këtë radhë ke të drejtë ! Ky është KRYEHAJDUT PROKUROR , sepse po të kishte bërë Punën ashtu siç duhet ARDJAN KUSAR FULLANI do ishte në BURG sot me 25 VJET e LART dhe do ti ishin SEKUHESTRUAR gjithë MLJARDAT dhe PRONAT që i ka kaluar në EMRAT e të tjerëve ! KRYEHAJDUT PROKUROR që e "TUNDONTE" PARATË e Pista €UROT dhe DOLLARËT .

 • petriti: 15/11/2018 12:23

  Njerez te pa afte dhe te korruptuar,si ky dhe shoket e tij,na lene fatura te majme financioare per te paguar nga buxheti une i perbashket(sic eshte rasti i Fullanit)

  Përgjigju
 • erma: 15/11/2018 12:12

  per arestimin me bythe te ketij ai mori gjys miliardi leke demshpetrblim...nga halet e gj. adm.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Portugalia kalon në fazën e 1/8, mposht 0-3 Turqinë! Ronaldo rekord të ri

Euro 2024/ Portugalia kalon në fazën e 1/8, mposht 0-3 Turqinë! Ronaldo rekord të ri