Basha: Fola mbrëmë me disa përfaqësues të lartë të BE-së, kufijtë për Shqipërinë s'do hapen në korrik (VIDEO)

TIRANE-Lulzim Basha u shpreh sot nga Divjaka se Bashkimi Europian nuk ka për t'i hapur kufijtë për Shqipërinë as për gjysmën e dytë të korrikut për shkak të numrave të lartë të infeksioneve dhe fataliteteve. Për këtë ai fajësoi qeverinë Rama.

"Të paktën deri me 15 korrik dhe gjasat janë sipas një bisede që pata edhe mbrëmë me disa prej përfaqësuesve të lartë të Bashkimit Europian gjatë një darke zyrtare, që edhe gjatë gjithë muajit korrik Shqipëria do të mbetet zonë e kuqe, e rrezikut, kjo për arsye se shumica e vendeve të tjera ku infeksionet po bien, në Shqipëri po rriten. Sot Shqipëria ka numra rekord infektimesh dhe shtrimesh dhe fatalitetesh.

Ky është rezultat i propagandës mbi politikën shëndetësore, nuk janë marrë masa për mbrojtjen e personelit shëndetësor, i keni parë numri i të infektuarve dhe viktimave mes profesionistëve të bluzave të bardha është shtuar. Vatrat më të mëdha të infeksionit janë spitalet, dhe si rezultat i kësaj, i gjithë efekti fillestar i karantinës njerëzore dhe ekonomike është zhbërë. Hapi i parë që duhet ndërmarrë është stabilizimi i gjendjes së pandemisë, që deri tani ka vetëm fjalë dhe asnjë masë konkrete për ta ndaluar dhe kthyer të paktën numrin e infektimeve në parametra normalë. Natyrisht sa kohë kemi këtë situatë Bashkimi Europian nuk ka për ti hapur kufijtë" tha ai.

Në datë 1 korrik BE nuk hapi kufijtë për Shqipërinë për shkak të situatës me COVID-in, ku numrat janë të lartë, ndërsa gjendja do të vlerësohet cdo 2 javë. Por, Basha tha se deri në fund të korrikut kjo situatë do të vijojë, pra kufijtë nuk do të hapen.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?

Komento

Komente

 • tani: 02/07/2020 23:01

  Perfaqesuesit e larte te BE nuk besoj se mund te flasin me nje kryetar partie qe eshte larguar me deshir nga skena politike.Ato mund te bisedojne ne telefon vetem me kryeministrin per problemet e ndryshme te shtetit shqiptar.Prandaj mos rrej kot.Andej nga nahija e Shkodres ka nje shprehje te bukur pupullore :ja ban qejfin vehtes ose:mos i ben vehtes me sy.Luli e kuptove?

  Përgjigju
 • 36 korriku: 02/07/2020 17:50

  Ky s’di ça thote, ky qe zbriti ne terren kur doli nga karantina dhe i berri thirje qytetareve per protesta.

  Përgjigju
 • Ema: 02/07/2020 15:24

  Shyqyr qe paske folur ti se ne se dinim. Po gjith kto grumbullime me njerezit qe ben ti ja the apo cte plasi se vet po e perhapni. Po cte bej qeveria te ler njerezit pa pun e me cfar ti ushqej me bar jemi vend i vogel e pa para se po na i han ish deputetet qe dolen nga parlamenti e marrin akoma para. Mbani distanca e perdorini maskat ne ambjene te mbyllura

  Përgjigju
 • Lalka i Radaneci: 02/07/2020 14:19

  Bashe Bibilushi te hapsha varrin me sqepar

  Përgjigju
 • redi: 02/07/2020 13:46

  Ju jeni opozita me antishqiptare ne 100 vjet te shtetit shqiptar.Populli ju dha pushtetin mbas largimit te diktatures komuniste dhe ju i dhate popullit vrasjet ,korrupsionin shteteror dhe demokraturen.Turp qe vetem flisni keq me kasnecet e juaj te djathte ne Europe.Po cfar kujton o Luli i 21 Janarit ,qe duke folur keq i beni dem Rames ?Jo o Lolo ,ju i beni keq popullit shqiptar.Populli mund te kete per Ramen shume pakenaqesi,se si ai drejton shtetin dhe sidomos PPP ,por per ju ka alergji ,dhe se ju akoma do ti ipni dhe mandatin e trete atij me politiken tuaj antishqiptare

  Përgjigju
 • Genti: 02/07/2020 13:22

  Shiko ky huni kuj doja laj fajn. Ky esht i pa pjekur fare edhe do behet kryminister??? Ky ishte me monen qe thonin nuk ka virus ne shqiprie qoni ne grev e pini raki??? Hik se u flliq gjith vendi shporruni nga shqipria

  Përgjigju
 • O Bashe: 02/07/2020 13:19

  Te hapsha varr** in shtate pashe nen toke

  Përgjigju
 • robi: 02/07/2020 13:18

  Shume shpejt kllufi i pd leshelis Dorian telit barkderri do dale me dekkarate

  Përgjigju
 • Cubi: 02/07/2020 13:11

  Mir do beje ti jepje edhe ti nje d'ore,se nuk je kundra. Funderrina ti bashk me ata qe te vijn pas. Antishqiptar i lindur.

  Përgjigju
 • Tosi: 02/07/2020 12:44

  Sa shume do gezohet tabakhonja e pd leshelis.Neperka tabakhone po ben gati helmin e kobres per ta zbukuruar kete lajm

  Përgjigju
 • Turi: 02/07/2020 12:16

  Shif kir te hapen...ky smerr vesh fare

  Përgjigju
 • o leshko: 02/07/2020 12:09

  si vdisni ju vetem lajme te keqija.si nuk ju dureohet dhe gezoheni pa mase sa degjoni dicka qe nuk eshte e mire per kete vend dhe per kete popull??sa kafsheri te gjalla qe jeni....?

  Përgjigju
 • 1234: 02/07/2020 11:53

  hahah

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, motori përplas 8-vjeçarin me biçikletë te kryqëzimi i 21 Dhjetorit