Basha këshilltarëve bashkiakë të PD: Denonconi korrupsionin masiv me taksat e shqiptarëve në bashkitë e vendit

Tiranë-  Kryetari i PD-së Lulzim Basha pati sot një takim me këshilltarët bashkiakë të Partisë Demokratike ku vuri theksin tek denoncimi i rasteve të korrupsionit.

"Hapi i parë është që me zë të lartë dhe me kurajo të denoncojmë gjithçka që ndodh në bashkitë e vendit në kundërshti me ligjin. Gjithçka që lidhet me korrupsionin masiv me taksat e shqiptarëve, me zaptimin e pronave publike dhe private, me bashkëpunimin e ngusht me krimin e organizuar, me abuzimin me trojet, me tokat, me pyjet, me kullotat dhe natyrisht me mungesën totale të shërbimeve dhe investimeve në infrastrukturë" Basha.

Por në betejën e opozitës nuk mjafton vetëm denoncimi por dhe tek përpjekja për të ngjallur shpresën se opozita sjell ndryshimin.

‘Denoncimi i korrupsionit, i skemës së pastër korruptive të Erion Veliajt dhe drejtorëve të tij, i rritjes së taksave, me qëllim që këto taksa t’i vidhnin, është qarku më i shkurtër i korupsionit në historinë e 124 viteve të fundit. Nuk mjafton vetëm denoncimi, nuk mjafton mbështetja e ndjekjes penale. Qytetarët ndodhen në një kurth jashtëzakonisht të rrezikshëm. Nga njëra anë ka një pushtet qëndror të korruptuar deri në palcë dhe të inkriminuar, pasqyrë e të cilit është dhe pushteti vendor dhe nga ana tjetër përballen me një krizë të opozitës e cila ushqen pretencën e dëshpëruar që gjendja kështu është dhe s’kemi çfarë të bëjmë. Automatikisht në këtë kurth mendor pranohet e keqja, edhe më e keqja si diçka e natyrshme. Kjo është fatale, jo të teori, por në praktik se kjo e zbraz vendin. Mungesa e shpresës për ndryshim, pranimi i të keqes si gjendje normaliteti, është fatale për Shqipërinë dhe për shqiptarët. Çfarë mund të bëjmë? Asgjë nuk mund të bëjmë brenda 24 orësh për ta ndryshuar 100%. Por brenda 24 orësh mund ta hedhim hapin e parë për ta filluar ndryshimin.

S.G/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ik o zorraxhi: 20/04/2024 15:05

  Me zorraxhiu nga gjithe politika ky eshte, hajdut mashtrus gjithe te keqijat

  Përgjigju
 • Linda: 20/04/2024 14:52

  Nuk e di ky zoti Basha ka dhene ndonjehere llogari per vjedhjet dhe grabitjet qe jane bere dhe ka bere gjate qeverisjes se tij se atehere beheshin dhe haptas fare??!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Luajti në katër Kupa Bote, ndahet nga jeta ish-mbrojtësi i Gjermanisë dhe Milanit! E kujtojnë edhe në Serie A

Luajti në katër Kupa Bote, ndahet nga jeta ish-mbrojtësi i Gjermanisë dhe Milanit! E kujtojnë edhe në Serie A