Basha për situatën politik: Shqiptarët duhet ta festojnë këtë gjendjeBasha në bashkëbisedimin me gazetarët ka thënë se kriza politike në vend është e paprecedentë  por është një situatë që ka ndodhur më parë edhe në Europë dhe SHBA.

" E gjitha kjo po bëhet për tu mos u përsëritur kriza të tilla. Nëse do kemi një qeveri që e merr pushtetin me krimin dhe asgjeson gjykatat dhe emëron në mënyrë të paligjshme kryeprokuroren, dhunon qytetarët dhe helmon me gaz, atherë ky do të jetë precedentë. Patjetër që po,  një fund i tillë e pret. Me në fund populli ka fuqinë për të thënë se sovrani jemi ne. Shqiptarët duhet ta festojnë një precedent të tillë. Por kjo është një reformë e thellë. Kurr më të mos ketë një kryeministër të tillë që i kthen qytetarët në bujkrobër të tij. Prandaj i kemi thirrur të gjithë shqiptarët. Dhe do të vendosin ata me votë. Një ushtrim të tillë demokracie do të marr fund frika e qeverisjes. Pasi kjo është tirani, tirania është kur populli ka frikë. Orët kur populli ulte kokën kanë marrë fund, këta janë orë shprese. Fatin e tyre e kanë vetë shqiptarët. Duhet ta festosh këtë precedent ta celebrosh. Në shqipëri po vendoset një precedent që bëri Europeën Europë dhe ShBA-në SHBA. Ky është standart euro amerikan. " ka thënë Basha.


Lajmi kryesor:

Basha: Gati për negociata me ndihmën e ndërkombëtarëve, por pa Ramën


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kërkohet certifikata e vaksinimit për tu futur në bare e restorante?×

Lajmi i fundit

John

Shpërblim 20 mijë euro për këdo ka informacion për 21-vjeçarin vrasës të oficerit të krimeve, policia kërkon ndihmë