POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Basha qytetarëve në Lushnje: 'Ju nuk jeni të varfër, jeni të vjedhur'

Kryetari i Parisë Demokratike, Lulzim Basha ka vijuar sot takimet me qytetarët në qytetin e Lushnjes nga ku ka bërë thirrje për pjesëmarrjen e tyre në protestën e 16 shkurtit të organizuar nga opozita. Basha tha se qytetarët në Lushnje nuk janë të varfër por të vjedhur dhe shtoi se kjo gjendje duhet të marrë fund.

"Sa herë që vizitoj rrugët kryesore, bizneset i gjej të mbyllura, gjysmën tjetër e gjej bosh. Ju i mbyllni bizneset për shkak të taksave të larta, energjisë, naftës me çmim të lartë.
Me uljen e çmimit të energjisë, naftës do të ndihmojmë biznesin të hapë e mos mbyllë vende pune.  Këtu janë mbyllur 19 shkolla, tani do mbyllin edhe spitalin. Po e heqin Lushnjen nga lista e qyteteve. Kjo është një gjendje që duhet të marrë fund, ne do bëjmë që biznesi i vogël të mos ulë qepenat. Nuk jeni të varfër, jëni të vjedhur. Zgjidhjet për bizneset ne i kemi preztanuar. Por duhet qe me 16 shkurt  të marrin në dorë fatin tonë. Me 16 shkurt ju mirëpres në Tiranë.

Basha tha gjithashtu se një biznes me nën 140 milionë lekë të vjetra xhiro do të konsiderohet biznes i vogël ndërkohë i premtoi qytetarëve lushnjarë tha se taksat e tyre nën qeverisjen demokrate do të shkojnë vetëm për investimet lokale.

Pensionet janë turpi i shtetit. 40 milion euro i marrin vetëm tre oligarkë. Ne do t'i rrisim pensionet tuaja. Një biznes me nën 140 milionë lekë të vjetra xhiro do të konsiderohet biznes i vogël. Taksat tuaja do të shkojnë vetëm për investimet e pushtetit lokal. Nafta dhe benzina do të jenë 300 lekë më të lira. Ky vend është i vjedhur sepse vidhen taksat, burimet, pasuritë dhe drejtësia. 

m.v./r.k./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Meta: 12/02/2019 10:04

  Lushnjare, vertet Luli po ju thot te drejten.Por, nyuk po e sqaron konkretisht kush ju vjedhi.Luli deshti t'i bejebisht te vertetes.Luli vet ju vjedhi 230milion euro veten ne Kalimash.KY hajduti flet per hajdutri.

  Përgjigju
 • Rruqja: 11/02/2019 19:32

  Hajduti aty e ka mendjen te vjedhja .bon cfar bon aty del .po mir mor hajdut pse nuk thua si do ta besh me programin tend ti .1 .2.3 pika dhe te shikoj populli cfar rruge te marre ajane te besushme dhe realizushme kto qe thu .jo nxjer nga goja brockulla qe si kaperdijn ad derrat dhe kerkon vote . Te thenit me te berit jane dy o lum miku .

  Përgjigju
 • Gani: 11/02/2019 16:49

  Edhe ti nuk je nje lider je nje kokrra e B*!

  Përgjigju