Basha: Serbët ma propozuan edhe mua ndryshimin e kufijve të Kosovës, në 25 maj s'do ketë më bir nëne...

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me Komunitetin Shqiptar që jeton në Mbretërinë e Bashkuar. Ai tha se qeveria Rama ka marrë peng demokracinë e vendit dhe ka shkaktuar krizë të thellë ekonomike.

Në vijim të vizitës time në Parlamentin britanik dhe instuticionet e qeverisë britanike, ndodhem sot në takimin më të bukur, në takimin me bashkëatdhetarët tanë, të cilët e kanë mbushur plot këtë sallë. Janë mbledhur të lajmëruar në një kohë shumë të shkurtër, por nuk mungon entuziazmi dhe shpresa për ndryshimin që po vjen.


Do të zhvillojmë një bashkëbisedim jo vetëm për takimet e mia në Londër, por edhe për të diskutuar problematikat dhe zgjidhjet për qytetarët tanë në emigracion. Ka një padurim të madh që ndryshimi të ndodhë sa më shpejt, jo për të ardhur PD në pushtet, por për të patur të gjithë mundësitë për të jetuar përmes punës së ndershme. Kjo është beteja që luftojmë sot. Ata që mendojnë se kjo është luftë për pushtet, ndodhen vetëm në sipërfaqen e një vullkani zemërimi që zien shumë thellë.

Si ka mundësi 30 vjet ne jemi të fundit, sepse me gjasa edhe Maqedonia do të nisë bisedimet? Si ka mundësi që pas 30 vjetesh shqiptarët e kërkojnë ende fatin jashtë vendit? Zemërimi është i ligjshëm sepse është marrë peng parlamenti, duke marrë peng parlamentin, merret peng qeverisja, duke shkaktuar krizë të thellë ekonomike. Per demokraci janë këputur koka mbreterish dhe këtu në Londër e dini më mirë se kushdo.

Sa herë që monarku futet në parlament për të mbajtur fjalën e saj, i përplaset dera e dhomës së komuneve në fytyrë, për t’i kujtuar në mënyrë simbolike se ai nuk mund të ketë çdo pushtet në dore, garancia për drejtesinë që funksion për të gjithë njësoj nëse janë aristokratë apo refugjatë. Ligji eshte i barabartë për të gjithë. Prandaj, shqiptarët ia dalin të ndërtojnë në një kohë të shkurtër jetë shumë më të mirë në Angli se në shtëpi. Një qeveri që punon kundër qytetarëve bie. Ky është kufiri që ndan lirinë nga tirania, ku qeveria ka frikë popullin, opinionin publik" deklaroi kreu i PD-së.

Gjatë fjalës së tij lideri demokrat ka ashpërsuar tonet, ndërsa ka deklaruar se pjesëmarrja në protestën e 25 Majit është vendimtare. "Nuk do të ketë më bir nëne të përsërisë për shqiptarët tragjedinë 50 vjeçare që i la 100 vjet pas, i izoloi dhe i ktheu në një rezervat në zemër të Europës. Një nga garancitë për këtë jeni edhe ju këtu, që i dini vlerat e Europës, siç i dinë edhe të afërkit tuaj në Tiranë. Ju ftoj të bëni gjithçka që ky aksion që sapo ka misur të jetë sa më i madh, sa më i vendosur, sa më i fuqishëm, duke nisur me të shtunën e 25 Majit. Bjeruni telefonëve, mobilizoni njerëzit, nxirrini në protestë. U kërkoni që të jenë ata, nëse nuk keni mundësi të shkoni vetë. Sa më e madhe pjesëmarrja, sa më i madh bashkimi, aq më të numëruara do t’i ketë orët Edi Rama" tha ai.

Basha ka folur edhe për debatin për ndryshimin e kufijve Kosovë-Serbi. Ai tha se propozimi për ndryshimin e kufijve të Kosovës i ishte bërë atij për herë të parë nga serbët. "Në lidhje me historinë e hapjes sërish të diskutimit të kufijve. Një miku ynë i përbashkët, ish Minisitri i Jashtëm Besnik Mustafaj tha para pak ditësh se çdo ministri të jashtëm i është propozuar ndryshimi i kufijve të Kosovës. S’e kam thënë më parë, por po e them tani nga Londra: Po, po. Edhe mua më është propozuar. Kanë ardhur, në atë kohë,  autoritetet serbe dhe më kanë paraqitur idenë e ndryshimit të kufijve të Kosovës.

Këtë e di unë, e di udhëheqja aktuale e Kosovës, se i kam informuar, e dinë partnerët tanë nga Uashingtoni në Londër, nga Brukseli në Berlin. Ju thashë më parë që jam i tmerruar nga papërgjegjësia totale, me të cilën ata mendojnë se mund të rikthejnë kohën e Millosheviçit apo kohën e luftrave të periudhës së Kongresit të Berlinit. Këta mendojnë akoma si të jenë në shekullin e 19-të. Po kurrë nuk ma kishte marrë mendja se idetë që do të dëgjoja nga goja e Vuk Jeremiçit dhe Ivica Daçiç, do t’i dëgjoja më vonë si ide origjinale nga goja e Edi Ramës dhe e Hashim Thaçit. Këtë nuk ma kishte marrë mendja kurrë
" tha ai.

d.ba./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • asolingo: 18/05/2019 08:52

  Rofte Lulzim trushkuluri,nuk le vend te botes pa share o sahanlepires se ja keni blere ju vota(2015 150.000 leke per benzinen e makines nga Greqia) o te pangopur per pushtet.

  Përgjigju
 • tini: 18/05/2019 08:52

  Lul kot cirresh dhe bertet se populli ste degjon.Me 25 Maj do jete dita e fundit per ty se dosjet per krime kunder shtetit dhe popullit i ke te hapura.Ti nuk ke faj ,se te ka fut baca ne dare dhe nuk ke ka luan.E vetmja rruge per PD qe te vije ne pushtet me vote eshte nje lider dhe drejtues te rinj, pa u bere pis nga e kaluara.Lul ylli jot ka ra dhe nuk vjen me ne ngritje

  Përgjigju
 • Arbëri: 18/05/2019 08:25

  Bash-iqi është burimi i shpifjeve kundër UQK-s së bashku me margiten, (mbesen e milloshit) që ndihmuan dik martin me dezinformime për ”shtëpin e verdh” në Shqipëri ! Kinse UQK ka ”vjedhur” organe njerzore nga serbët e burgosur në at shtëpi , prandaj u formua gjykats speciale në hag kunder UQK -s ! Ky është bashiq patrioti dora e zgjatur e berishoviqit që luftojn për tirani e ho për demokraci të vërtet...!!!

  Përgjigju
 • Drejtësia po vjen: 18/05/2019 06:57

  Gjergj Fishta,Isa Boletini,Bajram Curri,Ndre Mjeda e sa e sa MALSOR të mëdhenj ka rrit malsia.PYTJA ASHT;A nuk e lan mbas gjith këta nji nip trim e të zgjuar e ta pështyj nsurrat kët cop tradhtari?DERI SA TË VIJ AI MOMENT TË GJITH KËTA QË I SHKOJN NGA PAS,,ju përshtatet mas miri shprehja,,MALOK

  Përgjigju
 • Tarrasi: 18/05/2019 00:07

  Kur bën ky si patriot. As flamurin që kanë nxjerrë aty nuk respekton. A thua e kan mbajtur në xhep si shami . I vënë shpejt e shpejt si patriot me korrespondencë. Shtrembër para një tavoline , pa kurrfarë rrespekti. Ti thoji dikush se nuk hekurosen vetëm këmishat por edhe flamujt.

  Përgjigju
 • Hasi: 17/05/2019 22:47

  Ta dija do kisha shku edhe une per ta taku kete . E ta pyetsha a sheh opoziten ne rruge me gure?

  Përgjigju
 • luli me monen: 17/05/2019 22:16

  sa kohe te jeni ju mona dhe sala ne politike bashe me liken se per pak harrova lufta juaj per te vjedhur popullin nuk do mbaroje se 28 vjet ju kemi pare cfare halesh jeni .po thuaj rrofte epoka e internetit dhe qytetarit dixhital sb dhe ju cirret maska ne cdo moment.koha tuaj ka perenduar o te zinj.prisni burgun tani ose ndryshe SPAKUN lale

  Përgjigju