Nga i pari tek i fundit/ Konsultoni listën e kandidateve, nga më i votuari, deri te ai që nuk ka marrë as votën e vet

Nga i pari tek i fundit/ Konsultoni listën e kandidateve, nga më i votuari, deri te ai që nuk ka marrë as votën e vet

Foto nga procesi i numërimit të votave

Vota preferenciale për kandidatët për deputetë në zgjedhjet e 25 prillit kanë zbuluar gjëra interesante për emrat listuar nga partitë politike, që tregojnë se kanë qene vetëm për të ‘mbushur’ listën. Kjo pasi dhjetëra kandidatë për deputet rezultojnë me 0 vota, 1 ose 2 vota në total.

Në shifrat e publikuar nga KQZ deri tani, rezulton se dhjetëra kandidatë për deputetë kanë 0 vota, duke zbuluar në këtë formë se ato as veten e tyre nuk e kanë votuar. Sakaq ka pasur edhe prej tyre rezultojnë se kanë marrë vetëm 1 vote, që me shumë siguri është një votë për veten. Ndërkohë që 137 kandidatë për deputetë kanë fituar 2 vota, mes tyre dhe Kujtim Gjuzi.

Nga ana tjetër, emrat më të votuar në listat e kandidatëve për deputetët janë emra, me peshë në dy partitë kryesore politike PS dhe PD. Kështu deputeti më i votuar për Kuvendin e ardhshëm ka rezultuar Taulant Balla, i cili ka marrë 21.6042 vota.

Pas tij vjen Erion Braçe, i cili është një nga deputetët më jetëgjatë në Kuvendin e Shqipërisë, me Partinë Socialiste. Pas tij vjen Fatmir Xhafaj, i cili po ashtu theu herësin dhe kalo pragun për të hyrë në Kuvend. I katërti renditet kreu i PD-së Lulzim Basha dhe më pas vjen Belinda Balluku, deputet e Partisë Socialiste.

Në linkun e mëposhtëm, njihuni me listën e plotë të kandidatëve dhe me votat që kanë marrë në kohë reale. Kërkoni kandidatin që doni dhe shikoni sa vota kanë marrë:

M.Q./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat

Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat