Biden ofendon Putin gjatë mbledhjes për fonde për fushatën: Një bir k**ve i çmendur

Biden ofendon Putin gjatë mbledhjes për fonde për fushatën: Një bir k**ve i çmendur

Biden në Kaliforni

Presidenti i SHBA Joe Biden e quajti presidentin rus Vladimir Putin një "bir k*rve të çmendur", duke përdorur shprehjen "a crazy SOB" (bir k*rve). Biden po fliste në San Francisko, Kaliforni, në një mbledhje fondesh për fushatën, kur përdori shprehjen për t'iu referuar Putinit.

“Ky është kërcënimi i fundit ekzistencial. Në kemi një crazy SOB, si ai Putin dhe të tjerët, dhe e gjejmë veten gjithmonë të shqetësuar për konfliktin bërthamor, por kërcënimi ekzistencial për njerëzimin është klima”.

Nuk është hera e parë

Biden e kishte përdorur këtë përkufizim vulgar në të kaluarën. Në janar të dy viteve më parë ai u kap në mikrofonë duke përdorur ato tre fjalë për të kritikuar një gazetar të Fox Neës që ndjek ngjarjet në Shtëpinë e Bardhë. Në përgjithësi, presidenti Biden ka një tendencë për të dalë jashtë skenarit gjatë mbledhjeve të fondeve zgjedhore dhe në muajt e fundit ka kritikuar qeverinë kineze, Partinë Republikane dhe aleatin e SHBA-së, Izraelin për bombardimet e saj në Rripin e Gazës.

Kritika të ashpra edhe ndaj Trump

Këtë herë Biden fajësoi Putinin për vdekjen e Alexei Navalny. Kreu i Shtëpisë së Bardhë ka vënë në shënjestër edhe paraardhësin e tij, Donald Trump, i cili nuk e akuzoi kreun e Kremlinit për vdekjen e Navalny-t, ndërsa u ankua për trajtimin që iu bë nga prokurorët, gjyqtarët dhe demokratët. Sipas versionit të ish-presidentit Trump, këto janë ‘komplote’ kundër tij.

Biden u ankua se si është e mundur të thuhen gjëra të tilla këto ditë, por hodhi edhe akuza ndaj opozitës.

“Republikanët dikur kishin një qendër morale që ishte amerikane, por që duket se kishte humbur”.

Komenti erdhi pas akuzave të tjera që presidenti kishte bërë ndaj Trump, i cili kishte refuzuar të dënonte Putinin. Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë është gati të rifillojë një sërë sanksionesh të reja kundër Rusisë, të cilat do të nisin nga e premtja, në prag të dyvjetorit të pushtimit të Ukrainës nga forcat ushtarake ruse./La Repubblica

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Rusi i ri: 22/02/2024 14:09

  O zoti ka zhe be (qenke kinez) Mesoje qe te paren dhe te dyten bombe atomike nuk i ka perdorur rusia por usa Ji realist dhe mos bej tifozllek idiot

  Përgjigju
 • Maks: 22/02/2024 09:42

  Mosha bene te veten Ky quan bir k*rve putinin dhe eshte ne te vertet Kurse Putin i thot je plak leri radhen te rinjve Sidhe me femij qe jane para drejtesis Loj e te medhenjve ske ca u bene

  Përgjigju
 • Rusi i ri: 22/02/2024 09:16

  Z.bajden qenka shqiptar sepse kur se mposhtka dot kundershtarin me argumenta te shan me liber shtepie .do ti tregojme edhe per miun e shtepise keshtu behet shqiptar 100% .

  Përgjigju
  • KaZheBe: 22/02/2024 10:18

   Kur se mposhtim dot kundershtarin me argumenta i hedhim novichok tek supa ose nje bombe berthamore taktike mbi kryeqytet. Keshtu thote Vladimiri yt. Hipi avionit per Rusi tani edhe ishalla behesh stakanovist ne pastrimin e WC-ve publike te Moskes.

 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale