BILANCI: 460 objekte për tu shembur në qarkun e Durrësit, kryeson Shijaku, mbyllet procesi në Thumanë e Bubq

Nga inspektimi i kryer deri më tani në terren nga grupet e ekspertëve shqiptarë e të huaj. Në Qarkun e Durrësit janë verifikuar deri më tani në total, 6048 objekte. Teksa deri më tani në qarkun e Durrësit janë shembur 43 objekte, nga verifikimet që janë bërë, mbeten për tu shembur edhe 460 godina. Ndërkohë është mbyllur procesi i shembjeve në Thumanë, ku në total në këtë zonë u prishën 10 objekte, njëra shkollë, dhe të tjerat pallate. E njëjta situatë edhe në Bubq ku procesi është mbyllur me shembjen e vetëm dy objekteve, 1 shkollë dhe një pallat 2 katësh.

Zyra e drejtuesit Qendror të Operacioneve për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore bëri publike shifrat:

INSPEKTIME

6048 objekte të inspektuara gjithsej deri tani në Qarkun Durrës.

Bashkia Durrës – 1963 Objekte të inspektuara, 639 të pabanueshme, 88 për tu prishur;
Bashkia Krujë – 2428 Objekte të inspektuara, 910 të pabanueshme, 27 për t'u prishur;
Një informacion shtesë për Bashkinë Krujë: Është kryer dje shembja me lëndë plasëse e një masivi shkëmbor, i cili ishte në rrezik shembje dhe përbënte rrezik për banesat poshtë tij.
Bashkia Shijak – 1657 Objekte të inspektuara, 901 të pabanueshme, 345 për t'u prishur;

OBJEKTE TË SHEMBURA
43 objekte të shembura gjithsej deri tani në Qarkun Durrës

Bashkia Durrës

Janë prishur gjithsej 31 objekte nga të cilat:
 2 pallate (5-katësh dhe 6-katësh) janë prishur me shpërthim të kontrolluar nga forcat xhenio të Ministrisë së Mbrojtjes)
3 hotele  (Hotel “Gostivari” 6-katësh,  Hotel “Vila Verde” 5-katësh, Hotel “Ljubjana” 5-katësh

26 objektet e tjera kanë qenë me funksion banimi.

Aktualisht, po prisht një objekt në Durrës.

Thumanë, Bashkia Krujë;
10 objekte janë prishur gjithsej, nga të cilat:
1 Shkollë 9-vjeçare në Thumanë,  objekt 2-katësh;
 2 pallate 2-katëshe;
 7 pallate 5-katëshe.

Bubq, Bashkia Krujë:
 2 objekte  janë prishur gjithsej, nga të cilat:
1 shkollë,  Shkolla  9-vjecare në fshatin Bubq, Bashkia Krujë;
1 pallat  2-katësh;

Në të gjitha objektet e shembura po punohet me procesin e pastrimit të inerteve.

Në Bashkinë Durrës, janë dëmtuar 12 institucione arsimore,  dhe 7071 nxënës të këtyre shkollave janë transferuar në 15 shkolla të tjera pritëse.

SHËNDETËSIA

4,664 vizita të kryera në njësitë akomoduese.
1,213 qytetarë të vaksinuar me vaksinën antigrip në Durrës, Krujë, Lezhë dhe Vorë).
533 të sëmurë kronikë të strehuar në qendrat e akomodimit, të cilëve ju është mundësuar ofrimi i barnave me rimbursim.

QENDRA DISPEÇER
Deri në orën 11:00 të ditës së sotme, numri i thirrjeve të përpunuara deri tani nga gjashtë operatorët në dispozicion të qytetarëve për të tre numrat e gjelbër: 0694114100; 0694114101 dhe 0694114040 është aktualisht: 630 (Tiranë – 277; Durrës – 302; Lezhë – 49; Elbasan – 1; Shkodër - 1).

Sërisht, sikurse edhe gjatë dy ditëve të fundit, shumica dërrmuese prej 538 thirrjesh ka qenë për verifikim dëmesh në banesë.

AKOMODIMI
Përsa i përket strehimit dhe akomodimit në Manzë, situata paraqitet si në vijim:

-81 qytetarë janë strehuar në njësitë lëvizëse të banimit dhe po punohet edhe për strehimin në kushte më optimale 20 qytetarëve, të cilët aktualisht janë të strehuar përkohësisht në çadër
-200 çadra dimërore po ngrihen në këtë zonë për strehim të banorëve pranë shtëpisë së tyre.

Aktualisht po shpërndahen paketa ushqimore, veshje, krevate portative dhe gjithçka tjetër që nevojitet për këta qytetarë.


Lajmi kryesor:

DËMET - SHIFRAT/ I vihet shiriti i kuq Spitalit të Laçit, 460 objekte për t'u shembur në qarkun e Durrësit


G.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet të ketë ndryshime të ministrave të kabinetin qeveritar në muajin shtator?×

Lajmi i fundit

John

6 viktima dhe 136 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit