Bleu Mercedezin në shkelje me ligjin/Gruevski drejt burgut më 8 nëntor

Bleu Mercedezin në shkelje me ligjin/Gruevski drejt burgut më 8 nëntor

Ish-Kryeministri i Maqedonise, Nikolla Gruevski

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski ka marrë të premten akt-vendimin se më 8 nëntor duhet të paraqitet  në burgun e Shutkës, për vuajtjen e dënimit prej 2 vitesh burg për rastin “Tanku". Sipas Alsat Tv të mërkurën avokatët që kanë marrë në mbrojtje çështjen e ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski kanë paraqitur kërkesën për rishqyrtim të vendimit të Gjykatës Penale, duke kërkuar shtyrjen e vuajtjes së dënimit me burg.

Dy ditë më parë ish-kryeministri maqedonas Gruevski  ishte deklaruar se do tí përdorë të gjitha mundësitë ligjore për të shtyrë vuajtjen e dënimit.

Do t’i shfrytëzoj të gjitha mundësitë ligjore që janë në dispozicion dhe që të mi këshillojnë avokatët. Edhe pse jam i vetëdijshëm që jetojmë në një kohë anormale, ku normalja është jonormale ndërsa jonormalja është bërë normale.

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski

Sipas akt-udhëzimit  të dorëzuar nga gjykata maqedonase, Gruevski  duhet të kryejë dënimin prej  2 vitesh burg, ndërsa mbi të rëndojnë akuza e “marrjes së shpërblimit dhe ndikimit kundër- ligjor” gjatë furnizimit të Mercedesit të blinduar luksoz me vlerë 600 mijë euro.

Gruevski në afat prej tre ditëve ka të drejtë të ankimojë vuajtjen e dënimit me burg. Nëse gjykata e refuzon kërkesën e tij, ish kryeministri ka të drejtë ankese deri në Këshillin penal.

Në rastin “Tanku” e akuzuar është edhe ish-Ministrja e Brëndshme e Maqedonisë Gordana Jankuloska.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS