‘Bombardimi i drejtësisë’, 10 gjyqtarët dhe prokurorët që u ‘dogjën’ nga SHBA-BE, 4 magjistratët që shpëtuan, 8 në verifikim

 ‘Bombardimi i drejtësisë’, 10 gjyqtarët dhe prokurorët që u ‘dogjën’ nga SHBA-BE, 4 magjistratët që shpëtuan, 8 në verifikim

Foto ilustruese

Përfaqësuesit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, pjesë e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit të Vetingut, kanë identifikuar 22 gjyqtarë dhe prokurorë, të cilët sipas tyre nuk duhet të shërbejnë në sistemin e drejtësisë shqiptare, ndonëse ata janë konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, organi bazë dhe shkalla e parë e Vetingut. Nga 22 rekomandime të ONM-së, për rihetim dhe shkarkim nga detyra të gjyqtarëve dhe prokurorëve, Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka marrë vendim për 14 raste.

KPA-ja ka shkarkuar nga detyra 10 gjyqtarë dhe prokurorë, duke konfirmuar rekomandimet e ONM-së dhe rrëzuar KPK-në, ndërsa ka konfirmuar në detyrë katër subjekte, duke hedhur poshtë rekomandimet e ONM-së kundër tyre.

 Janë shkarkuar me vendim të KPA-së, me rekomandim të ONM-së dhe ankimim nga Komisioneri Publik, ish kryetarët e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë, Bashkim Dedja dhe Xhezair Zaganjori, të cilët kishin kaluar me sukses shkallën e parë të Vetingut. Të njëjtin fat kanë pasur edhe prokurorët e njohur Besim Hajdarmataj, Gentian Osmani, Besnik Cani,

Adnand Kosova dhe Artan Madani. Janë shkarkuar gjithashtu nga KPA, pasi kishin kaluar shkallën e parë të Vetingut, gjyqtarët Artur Malaj, Kastriot Selita dhe Alkelina Gazidedja. 

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit kundërshtoi vendimet e shkallës së parë të Vetingut për të konfirmuar në detyrë gjyqtarët Gentian Medja dhe Genti Shala, si dhe prokurorët Anita Jella dhe Lindita Ziguri. Pretendimet e ONM-së nuk gjetën të pabaza nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit, i cili konfirmoi në detyrë katër subjektet. Ndërkaq, 8 subjekte, për të cilët ONM kërkon të largohen nga detyra, janë në shqyrtim nga KPA-ja.

Subjektet e shkarkuar me rekomandim të ONM

Bashkim Dedja, kryetar i Gjykatës së Kushtetuese, konfirmuar nga KPK, shkarkuar nga KPA me rekomandim të ONM

Xhezair Zaganjori, kryetar i Gjykatës së Lartë, konfirmuar nga KPK, shkarkuar nga KPA me rekomandim të ONM

Besim Hajdarmataj, prokuror i Krimeve të Rënda, konfirmuar nga KPK, shkarkuar nga KPA me rekomandim të ONM

Gentian Osmani, prokuror pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda, konfirmuar nga KPK, shkarkuar nga KPA me rekomandim të ONM

Besnik Cani, anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, konfirmuar nga KPK, shkarkuar nga KPA me rekomandim të ONM

Adnand Kosova, prokuror pranë Prokurorisë së Përgjithshme, konfirmuar nga KPK, shkarkuar nga KPA me rekomandim të ONM

Artan Madani, drejtues i Prokurorisë Kavajë, konfirmuar nga KPK, shkarkuar nga KPA me rekomandim të ONM

Artur Malaj, gjyqtar pranë Gjykatës Administrative të Apelit të Tiranës, konfirmuar nga KPK, shkarkuar nga KPA me rekomandim të ONM

Kastriot Selita, kryetar i Gjykatës Administrative të Apelit Tiranë, konfirmuar nga KPK, shkarkuar nga KPA me rekomandim të ONM

Alkelina Gazidedja, gjyqtare e Gjykatës Administrative të Apelit, konfirmuar nga KPK, shkarkuar nga KPA me rekomandim të ONM

Subjektet e konfirmuar nga KPA, pavarësisht rekomandimit kundër të ONM

Gentian Medja, gjyqtar pranë Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë, Tiranë, konfirmuar nga KPK, rekomandim negativ nga ONM, konfirmuar edhe nga KPA

Genti Shala, kryetar i Gjykatës së Apelit Shkodër, konfirmuar nga KPK, rekomandim negativ nga ONM, konfirmuar edhe nga KPA

Anita Jella, prokurore në Durrës, konfirmuar nga KPK, rekomandim negativ nga ONM, konfirmuar edhe nga KPA

Lindita Ziguri, prokurore e Tiranës, konfirmuar nga KPK, rekomandim negativ nga ONM, konfirmuar edhe nga KPA

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë