Borrell flet sërish për marrëveshjen e Ohrit: Do të jetë pjesë integrale e rrugës evropiane të Kosovës dhe Serbisë

Borrell flet sërish për marrëveshjen e Ohrit: Do të jetë pjesë integrale e rrugës evropiane të Kosovës dhe Serbisë

1679318212_ku.JPG

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka komenuar sot sërish marrëveshjen e arritur në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë.

“Pas bisedimeve të gjata prej 12 orësh, arritëm të gjenim një marrëveshje që do të jetë pjesë integrale e rrugës evropiane të Kosovës dhe Serbisë,” – u shpreh z. Borrell pas arritjes në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së që po mbahet sot.

Kryediplomati i BE-së u shpreh se dokumenti do të jetë pjesë e kapitujve të negociatave të BE-së me Serbinë, si dhe pjesë e kushteve që duhet të plotësojë Kosova, raporton Kosovo-Online.


Lajmi kryesor:

Pajtimi Kosovë-Serbi në Ohër, Blinken: Mundësi të mëdha për t'u anëtarësuar në union! Escobar: Zbatimi i marrëveshjes është kusht për BE


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

400 milionë euro, Karim Benzema transferohet te kampionët e Arabisë Saudite! Do rivalizojë Ronaldon

400 milionë euro, Karim Benzema transferohet te kampionët e Arabisë Saudite! Do rivalizojë Ronaldon