Ceremonia te vendvarrimi/ Përkujtohet në Lezhë 553-vjetori i Skënderbeut! Ndreu: Figura që na bën bashkë (VIDEO)

Është përkujtuar mëngjesin e sotëm në Lezhë 553-vjetori i vdekjes së Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Nën masa anti-COVID, autoritetet lokale bënë homazhe dhe vendosen kurora me lule në  vendvarrimin e heroit tonë kombëtar.

Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu u shpreh se Gjergj Kastrioti është e vetmja figurë që na bën bashkë të gjithëve dhe jeton në zemrën e çdo shqiptari brenda dhe jashtë vendit.

"Është Simboli i luftës, i bashkimit, i njeriut që sakrifikoi gjithçka, që la ofiqet dhe u kthye në Atdheu dhe bëri atë që pakkush e bëri. Është në krenarinë dhe privilegjin tonë që ne kemi këtë objekt kaq të rëndësishëm. Ishte një njeri me vizion të madh me gjurmë të pashlyera në historinë tonë", tha ai.

Veprimtaria e organizuara nga Bashkia Lezhë për 553-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit u mbyll me një koncert muziko-letrar të përgatitur nga pallati i kulturës, me këngë, recitime e krijime të ndryshme, ndërsa për shkak të pandemisë numri i personave pjesëmarrës në ceremoni ishte i kufizuar.


Lajmi kryesor:

Sot 553 vite nga vdekja e Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ceremoni në Lezhë! Rama poston videomesazhin! Meta: Shqiptari më i gjallë (VIDEO)


K.T./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë, gazetari Koçi nga Dortmundi: Një fitore, shpresë për të kaluar grupin e EURO 2024

Humbja me Italinë, gazetari Koçi nga Dortmundi: Një fitore, shpresë për të kaluar grupin e EURO 2024