Cilat janë sistemet e shumëfishta të raketave lëshuese dhe pse i dëshiron ato Ukraina?

Cilat janë sistemet e shumëfishta të raketave lëshuese dhe pse i dëshiron ato Ukraina?

Zyrtarët ukrainas kanë bërë thirrje për sisteme raketash me rreze më të gjatë veprimi, ndërsa përpiqen të zmbrapsin forcat ruse në jug dhe lindje.

Gjatë gjithë luftës ka pasur hezitim nga NATO për dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë, nga frika e provokimit të një konflikti më të gjerë me Moskën.

Por në 24 orët e fundit SHBA-të po priren drejt dërgimit të sistemeve të raketave të shumta lëshuese (MLRS), raporton CNN.

Lëshuesi M270 MLRS i përdorur nga SHBA mund të lëshojë deri në 12 raketa në më pak se 60 sekonda.

Saktësia ruhet në të gjitha mënyrat e qitjes, sepse kompjuteri ri-orienton lëshuesin ndërmjet raundeve, thotë ushtria.

Në varësi të municioneve që përdoren, MLRS mund të godasë objektivat deri në 186 milje larg.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Duhet të përballemi me realitetin, bisedimi me Putin është i nevojshëm,rrezik për katastrofë, 22 milionë tonë drithë të bllokuara


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Përleshje e dy grupeve shqiptare në aeroportin e Perugias në Itali! 8 persona të arrestuar, momenti kur qëllohen me grushta e shkelma (VIDEO)