Akuzat për falsifikim formulari/ Shtyhet gjyqi për kryedemokratin Lulzim Basha dhe dy zyrtarët e PD-së...shkak koronavirusi

Kreu i PD Lulzim Basha

TIRANË- Gjykata e Apelti nëTiranë ka vendosur të shtyjë seancën për kreu e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ish-sekretarit të Përgjithshëm Arben Ristanit dhe financierit Ilir Dervishi për falsifikim formulari në lidhje me lobimin rus. Gjyqtarja Fatmira Hajdari vendosi të shtyjë seancën në datën 9 prill, për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta bën me dije se i pranishëm në seancë ishte vetëm Arben Ristan, e ndërsa Basha dhe Dervishi përfaqësoheshin nga avokati.

Gjykata e Tiranës në gjyqin paraprak që u zhvillua më 13 janar vendosi pushimin e çështjes së lobimit për kryetarin e PD-së Lulzim Basha dhe dy zyrtarët e tjerë të PD-së, ish-sekretarin e përgjithshëm Arben Ristani dhe financierin e partisë Ilir Dervishi. Kështu dy vite hetime nga prokuroria e Tiranës, gjyqtari Lazer Sallaku i cilësoi të pavlefshme duke rrëzuar akuzën e ngritur nga organi i akuzës për falsifikim kundër Lulzim Bashës dhe dy zyrtarëve të tjerë të PD-së, pasi sipas tij nuk faktohet një gjë e tillë.

Me një vendim të tillë, prokuroria nuk ishte dakord vendosi ta apelonte, e ndërsa sot Apeli i Tiranës vendosi ta shtynte seancën. 

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se duhet të ketë ndryshime të ministrave të kabinetin qeveritar në muajin shtator?

Komento

Komente

 • Iris: 27/03/2020 00:28

  Z.Hajdari duhej te terhiqej nga ky gjyq per konflikt interesi.

  Përgjigju
 • ETHEM: 26/03/2020 13:15

  Doemos do shtyhesh dhe... do shtyhet perseri me raport mjeksor si metode shpetimi e L.Bashes. -Deri sa gjykon çeshtjen zonja Hajdari qe djali saj ka teseren e PD kshtu do te ndodh.Eshte e kote qe shtyhet gjyqi.Eshte e perfubduare.Drejtesia tek ne ka vdekur derisa eshte mbi toke ai qe e kapi ate qe ne 1992 me kursin e plepave,Sb. -L.Basha do shpetoi deri sa nuk u thirr Amerikani Nik Muzin qe denoncoi çeshtjen e lobimit me Ruset. -Kjo eshte marrezi e radhes.Dhe Luli kerkon te behet KM kur ka nje mal me akuza.Kjo eshte te vrasi veten gjyqtari korruptuar i çeshtjes,militant i PD.Ndaj ky vend buk behet kurre,kurre.

  Përgjigju
 • Ne Lutje cdo dite qe Zoti te marte ne Parajse..: 26/03/2020 12:10

  Sebashku Si Popull duhet te Lutemi qe keta Kriminele ,,Zoti TI mari larte ne Qiell,,dhe atje TI fusi ne furrat e nxehta..Mjafte Kane Jetuar me gjakun e Popullit,gjakun e shume Gjysherve..e gjakun e Femijve te pafajshem.. Hamin Hamin Hamin nje dite e me pare ..

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

E humbur prej 3 ditësh në Vlorë, 15-vjeçarja gjendet në Fushë-Krujë! Ja shtëpia e braktisur ku u gjet