Covid-19-Maskat të detyrueshme por mungojnë në treg. Si të dezinfektoni dhe ripërdorni një maskë?

Ato nuk gjenden. Dhe kur gjenden ato kushtojnë shumë. Maska janë problemi i vërtetë i kësaj emergjence që lidhet me koronavirusin.

Me fazën 2 që do të fillojë herët a vonë, do të duhet të dilni nga shtëpia duke mbajtur detyrimisht një të tillë. Në çdo kohë dhe në çdo vend. Prandaj është e lehtë për të kuptuar nevojën për maskë dhe vështirësinë për ti gjetur ato apo për ti blerë.

Me çmime të kripura sot ka shumë lloje maskash në treg por jo të gjitha janë të besueshme dhe garante për të na ruajtur nga infeksioni. Mjaftë të dyshimta janë ato të bëra në shtëpi.

Duke marrë parasysh që disponueshmëria e tyre do të jetë e vështirë nesër kur një nga masat do jetë mbajtja me detyrim i një maske jashtë ambienteve të shtëpisë, së pari duhet të kuptojme llojin e maskës që na nevojitet më shumë për nevojat tona.

Zgjedhja është e lehtë:

1) Maska kirurgjikale

Ato kanë një kapacitet filtrimi prej 95% drejt pjesës së jashtme, por mbrojnë pak (vetëm 25%) nga jashtë drejt mbajtësit. Thënë thjesht ato rekomandohen për ata që janë të ftohur dhe duhet të shmangin infektimin e të tjerëve.

2) FFP1 / FFP2 / FFP3 pa valvola

Ato janë maska ​​me parandalim të lartë si për mbajtësit ashtu edhe për të tjerët. Ato minimizojnë rrezikun për t’u infektuar dhe për të infektuar. Tani për tani ato janë më të përshtatshmet.

3) FFP1 / FFP2 / FFP3 me valvola

Ato janë të ashtuquajturat "maska ​​egoiste" sepse mbrojnë vetëm mbajtësin nga rreziku i infeksionit.

Si të dezinfektoni një maskë

Tani kemi ardhur te pyetja tjetër. Duke pasur parasysh disponueshmërinë ende jo të lehtë të maskave, a mund të ripërdoren këto të fundit? Edhe këtu, dallimet duhet të bëhen gjithnjë duke filluar nga një supozim. Të gjitha këto lloje maskash duhet të jenë të disponueshme, domethënë të përdoren një herë dhe pastaj duhet të hidhen në kosh. Ne jetojmë, megjithatë, në kohë jo të zakonshme dhe për këtë arsye na duhet të dimë edhe si ti dezinfektojmë maskat që përdorim pasi nuk kemi mundësi të ndërrojmë disa prej tyre brenda ditës.

Për të gjitha maskat

Duhet të përdoret vetëm një herë sepse përdorimi i dezinfektuesve ose avujve të nxehtë mund të dëmtojë pëlhurën dhe për këtë arsye të ekspozohet ndaj infeksionit. Nëse nuk keni mundësi të gjeni apo blini mund ti dezinfektoni.

Së pari duhen larë duart. Hiqni maskën që sapo keni përdorur duke e kapur nga shiritat elastikë dhe duke u përpjekur të shmangni prekjen e saj në pjesën e jashtme me gishta. Vendoseni maskën në një sipërfaqe të larë me ujë dhe sapun ose me një dezinfektues të përshtatshëm, dhe spërkatni në mënyrë të barabartë vetë maskën me 70% alkool në të gjithë sipërfaqen, përfshirë shiritat elastike.

Përsëriteni operacionin pasi ta ktheni nga ana tjetër.  Lëreni në një vend të mbrojtur të paktën 30 minuta deri në avullimin e plotë.

I.C./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ka ndikuar COVID-19 në ekonominë familjare?

Komento

Komente

 • Gentian Ndoni: 15/06/2020 02:04

  Po ato fashat orare qesharake gjatë pandemisë sikur virusi dilte me orar, çfarë ishin? Tallje për të testuar sjelljen e popullit? Tentativa për diktaturë në kohë demokracie hibride? Si mund t'i dyndje njerëzit nëpër markete e farmaci apo furra buke deri në ora 13:00? Po dalja e pleqve dhe grave me fëmijë deri 10 vjeç të shtunë dhe të djelë? Çfarë mase shtrënguese ishte? Kishte bërë deklatatë virusi se kur do dilte, në çfarë orari? Ç'lidhje ka shtytja me një javë e transportit publik? Ka thënë gjë virusi që do largohet pas një jave? Po transporti ndërqytetas me autobus? Nuk do hapur se virusi ka vënë postoblloqe nëpër rrugë? Ç'i keni këto idiotsira! Si nuk iu vjen rëndë? Edhe Enveri nuk do guxonte të tallej me një popull në këtë mënyrë! E për çfarë bëhet e gjithë kjo lojë? Vetëm për të penguar protestat dhe për të kontrolluar masat e njerëzve, e për të bërë vaksinën me detyrim. Thonë që OBSH ka vendosur që shqiptatët nuk do paguajnë për vaksinën. Cila OBSH? Ajo që njëherë thotë maskat mos i vini dhe pastaj duhen vënë, njëherë thotë vini dorashkat dhe pastaj mos i vini se bëjnë dëm? Ajo që njëherë thotë mbani distacë 2m pastaj 1m pastaj 1.5m? Cila OBSH? Ajo që mbajti të fshehtë infon mbi virusin, ajo që nuk tregoi për rrezikun e laboratorit në Wuhan dhe nuk morri masa? Ka njerëz që i ka kapur prapë covid19 për herë të dytë pasi janë shëruar më parë. Pse? Fiks si gripi. Ça vaksine thonë këta?! Virusi nuk është bakter. Nëse vaksina do kishte efekt të përhershëm atëherë njerëzit që më parë kanë bërë vaksinë për gripet e tjera të mëparshme do kishin krijuar imunitet. Virusi pëson edhe mutacion, vetë apo i modifikuar në laborator. Ç'do bëjnë pastaj? Prapë vaksinë? Të injektojmë vaksinë me zhivë çdo vit derisa të shkatërrojmë organizmin? Rritjen e nr të të infektuarve shteti diktatorial e bën si të dojë. E bëri Kina dhe na tregon përralla sikur atje kanë vdekur vetëm rreth 4000 veta! Edhe Rama mund ta bëjë. Kemi dëgjuar psh edhe më parë në TV që i bënin tamponin djalit të familjes dhe prinderve të tij jo, se nuk kishin simptoma. Dhe po t'ua kërkoje që t'i bënin, ata nuk ta bënin tamponin. Pse? Se nuk kishin tampona? Jo. Se i duhej nr i të infektuarve sipas planit, sa i donte qejfi Ramës, që medemek ja rezultati shëmbullor i masave drastike të paligjshme të pa mbështetura shkencërisht. Shkatërroi ekonominë e shqiptarëve me pseudo masat, dhe tani për të mos bërë protesta, vazhdon me rritjen e nr. Po t'i bësh tampona gjithë popullit mund të dalin 50%-60% e popullsisë (apo edhe më shumë) e infektuar që ndoshta nuk kanë asnjë simptomë. Me hapjen ekspozimi është më i madh dhe normalisht mund të ketë edhe më shumë të infektuar. Thjesht më parë nuk bënte tampona se nuk i interesonte. Tani i intereson sepse ndoshta bëhet gati për mbylljen e dytë në shtator-tetor. Kështu shkatërron përfundimisht ekonominë, varfëron popullin dhe në komplot me OBSH i thonë shqiptarëve që ja kush është shpëtimtari juaj: Edi Rama. Ai do ju mundësojë bërjen e vaksinës pa para mqs keni ngelur pa kokërr leku në xhep. Pse? Sepse jeni populli i zgjedhur. E për çfarë? Për ta ngrënë falas dhe të parët dhe mundësisht për të vënë ndonjë mikroçip? Kaviet e para eksperimentale botërore?

  Përgjigju
  • luli: 09/07/2020 14:24

   ore ndone po te kishe levizur ne ate kohe te veshtira tani nuk do shkruaje por do kishe shkuar ne te semes se bashku me gjithe fisin. kur nuk te pelqejne masat shternguese be si do po mos fol ne emer te te tjereve,nuk na perfaqeson ti shyqyr qe u izoluam se po te shohesh nje pjese e njerezve peshtyjne ne toke ,hedhin gelbavet,teshtijne ta mbajtur duart perpara shtryjne hundet dhe produktet i hedhin ne toke. si ne cdo cep te globit kete qenie njerezore e mban vetem ndershimi. shiko sa shkencetare ka bota sa fonde jane hedhur per kryerjen e studimeve per te nxjerre nje ilac apo vaksine dhe asgje keshtu qe ruajtja do jete vetem me masat mbrojtese , distancin maska ,dezifektim, etj ndone rri rehat ne koliben tende dhe mos leh se lodh mushkerite se po te zuri korona do aparature dhe po te shkojne te gjithe per aparature nuk i dihet fundit Te nderuar njerez zbatoni keshillat qe ju jepen nga njerez kopetente e te mencur dhe jo nga mendimet e kokave aguridhe ruhuni se duke u ruajtur shpetoni jeten tuaj e te familjareve tuaj kush nuk do te jetoj le te mos doj por mos na infektoj ne te shendetshme

  • Arber: 25/06/2020 12:32

   Ju Ndoni, qenkeni jasht çdo logjike... Pse more... Rama qenka burimi dhe komanduesi i virusit vdekjeprures? Shiko si po vepron gjithe bota... edhe vendet me te zhvilluara u gjunjezuan para kesaj pandemie...hyne ne karantine, moren masa parandaluese, mbyllen aktivitetet prodhuese, sherbimet etjjjj. ushtruan masa represive ndaj shkelesve dhe neglizhuesve qe nuk zbatuan ato....Lerini keto budalleqe o njerz..ketu nuk hyn fare ne pune politika....Ruani veten qe tu ruaji edhe Covidi... se shikoni ç’behet?!

  • Bardhok kurti: 18/06/2020 08:28

   Kumplet nje loj politike boterore me nje mirkuptim politik boteror me shkatrru ekonomin zhvillimin mendor dhe me shkaterru jet gjatesin per mendimin tim×

Lajmi i fundit

John

Vrau 57-vjeçarin në Gjirokastër pas sherrit/ Autori shkoi në banesë, ndërroi rrobat e krimit dhe u nis për rrugë, kapet pas 6 orësh! U angazhuan 50 policë