Dekretimi i Xhaferllarit për 'Kushtetuesen'/ PS: Ishte zgjedhje e tjetër kujt, jo e presidentit Meta!

TIRANË- Pas dekretimit nga ana e presidentit Ilir Meta për gjykatën Kushtetuese të Marsida Xhaferllari, ka ardhur reagimi i parë nga ana e PS. Është kryetarja e komisionit të Sigurisë, Ermonela Felaj, e cila në studion e Report Tv shprehet se ky dekretim është një tregues se Meta u përpoq ta trajtonte ligjin si lojë shahu, teksa tha se se priste emërimin e një kandidature të tillë. Përballë gazetares Ina Qirjo, Felaj tha se Xhaferllari është një emër zgjedhje e tjetër kujt.

"Duke i dhënë mundësinë që gjykata që zgjedhje kryetarin e saj. Pritej , madje dhe debati që shkaktoi Meta ishte në vetvete një debat që të justifikonte këtë zgjedhje. Një zgjedhje e detyruar për shkak se lista që presidenti ka zgjedhur kandidaten në fjalë, përbëhej nga 3, ai duhet të zgjidhte 3 anëtarë. Lista ka qenë e njëjtë edhe me kuvendit, që kjo mbetej kandidatja e vetme. E pa ligjin si lojë shahu. Do ishte më e moralshme që të kishte ndjekur kriterin e ligjit. E kaloi në heshtje kandidaturën e Vorpsit, të përçonte një konflikt në Kuvendin që nuk ishte. Tejkaloi afatin 30 ditor, normalisht kandidatja Vorpi do të kalonte automatikisht. Ligji në vetvete ta imponon që ta respektosh, një sjellje e presidentit që morali nuk ka luajtur asnjë lloj roli. Unë e kam pasur një qëndrin edhe më herët, që Meta nuk do e bllokonte procesin e situatës Kushtetuese. (...) Xhaferllari nuk ka kaluar vettingun. Diferenca e dytë është kjo: Nëse do të ishte zgjedhur dikush që të kishte një lidhje me mazhorancën, qoftë edhe lidhjen më të largët, ju sot do të kishit përfaqësuesit e opozitës që të hidhte baltë mbi ne, ne nuk e kemi bërë këtë sjellje. Edhe pse nuk jemi indiferentë të lëvizjeve që janë bërë për të shkuar në emërimin e kandidatëve të veçantë. Ishte zgjedhje e tjetër kujt, jo e presidentit Ilir Meta", tha Felaj.

Një tjetër çështje për të cilën është ndalur të flasë në studio deputetja e PS-së është edhe ajo e shqiptarëve në kampin e Sirisë. Felaj vuri theksin se qeveria ka pasur informacione për rastet e tyre, para se të bëhej publike ai i 11-vjeçarit Alvin Berisha dhe se po bën përpjekje për t'i nxjerrë nga ai kamp famëkeq edhe shqiptarët e tjerë. Megjithatë, shtoi se detyra e qeverive nuk ndalet vetëm me lirimin e tyre nga kampi, por ato duhet të jenë në monitorim gjatë gjithë kohës dhe të rehabilitohen, për shkak se bëhet fjalë për njerëz të radikalizuar.

"Përpjekja e shpëtimit ka nisur para Alvinit. Të ndiqen që të parandalohet çdo sjellje e mëtejshme që ka për qëllim radikalizmin e të tjerëve. Janë njerëz të radikalizuar që përbëjnë një rrezik potencial për shoqërinë, është e nevojshme që shteti të mos ndërhyrjë vetëm për t'i liruar, por për t'i mbajtur në vëzhgim e monitorim dhe rehabilimin", tha Felaj.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Në 29 korrik nisin aplikimet për në universitete, drejtori i RASH, Xhelaj: Maturantët, 6 ditë afat për të zgjedhur degën e preferuar