Dezinfektohen zonat bregdetare kundër insekteve, Rama: Nga Velipoja në Butrint, për një sezon turistik të sigurt

Sezoni turistik tashmë ka nisur, ndërsa autoritetet kanë filluar me dezinfektimin e zonave bregdetar për të zhdukur insektet. Kryeministri Edi Rama në një postim në Facebook thotë se ky proces po bëhet nga Velipoja në Butrint dhe nuk ka ndaluar që nga muaji maj.

"Nga Velipoja në Butrint, vijon dezinsektimi i zonave bregdetare për një sezon turistik të sigurt. Programi kombëtar i dezinsektimit nuk është ndalur që prej muajit Maj dhe do të vijojë në të gjithë zonat e nxehta të paracaktuara nga ekspertët e shëndetit publik deri në muajin Tetor", shkruan Rama në Facebook.

Kreu i qeverisë thotë se ky proces ka një rëndësi të veçantë për shëndetin e qytetarëve, për uljen e transmetimit të sëmundjeve infektive dhe shqetësimet nga pickimet dhe reaksionet alergjike.

 

VIDEO - Dezinfektimi i zonave bregdetare

m.x./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë tuaja SPAK?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

4 ditë pas dekretimit, marrëveshje e 5 qershorit për 'Zgjedhoren' botohet në fletoren zyrtare