Dialogu Kosovë-Serbi, Kurti e Vuçiç takohen në Bruksel më 27 shkurt

Dialogu Kosovë-Serbi, Kurti e Vuçiç takohen në Bruksel më 27 shkurt

Kurti, Lajçak dhe Vuçiç. Foto arkiv

Bashkimi Evropian ka konfirmuar takimin e radhës të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë më 27 shkurt në Bruksel. BE thotë se edhe kryeministri Albin Kurti edhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre.

 “Përfaqësuesi i Lartë, i mbështetur nga Përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajçak, do të zhvillojë takime të veçanta me liderët, pasuar nga një takim i përbashkët. Në takim do të diskutohet për Propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, thuhet në njoftimin e BE-së.

Ky diskutim vjen në një kohë kur debatet me Serbinë janë ende prezente madje më të forta se kurrë. Dy janë diskutimet kryefjalë për dialogun Kosovë-Serbi: Asociacioni dhe Propozimin franko-gjerman. Të dyja tematikat janë shoqëruar me një lumë diskutimesh brenda shteteve. Vetëm pak ditë më parë, dy kuvendet e Kosovës dhe Serbisë zhvilluan tek secila seanca të jashtëzakonshme për dialogun mes vendeve. Viti që lamë pas madje u mbyll me tensione në veri të Kosovës ku për 20 ditë qëndruan barrikadat. Ende nuk dihet fokusi i diskutimit, pritet të publikohet ditët në vijim. 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Gege Kosova: 17/02/2023 14:49

    Aman! Se paku njehre permndeni dikush nga vendoret apo nderkombetaret,ceshtjue e debimit,pastrimit etnik te shqiptareve me 1912-14,nga Sanxhaku i Nishit,apo nga 714 fshatra e 6 qytete shqiptare,Vrasjen e 70 mije shqiptarve dhe debimin e 350 mijve te tjere nga trojet etnike sh qiptare.Poashtu,mos e leni aman! pa permendur se, Vilajeti i Kosoves kishte 43 mije km@ dhe nga 1912 ka ngelu ne 10mije km2,Nga e cila sot mbahen "bisdemime Kosove-Serbi me ndermjetesues nderkombetar, ne te cilat tash e sa vjet pas lufte dialogohet per leshime te teritoreve te Kosoves,asnjehre per rithimin e tyre nga ato qe gllaberoi Serbia,Mali i Zi dhe IRJM.Deri kur keshtu...?!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Sllovenia barazon 0-0 me Anglinë, dy skuadrat kalojnë në 1/8! Danimarka dërgon Serbinë në shtëpi, 0-0 edhe në Munich

Euro 2024/ Sllovenia barazon 0-0 me Anglinë, dy skuadrat kalojnë në 1/8! Danimarka dërgon Serbinë në shtëpi, 0-0 edhe në Munich