Dieta detoks për pastrimin e trupit dhe rënien në peshë, nutricionistja në ‘Rreze Dielli’: Mund të humbisni 2 kg në tre ditë

Kilet e tepërta kthehen në shqetësim sidomos në periudhën e pranverës dhe verës. Pasi të humbasësh kilogramët e tepërt ndonjëherë nuk është aspak e thjeshtë. Në një intervistë në emisionin ‘’Rreze Dielli’’, nutricionistja Lediana Liça solli tre receta për një detoks tre ditorë që ndihmojnë në pastrimin e trupit dhe humbjen e peshës.

”Të gjithë personat mund të përdorin detox, kryesisht e përdorin ata që kanë peshë të madhe trupore ose personat që kanë pësuar një humbje të madhe peshe por nuk mund të dobësohen më, për shkak se e kanë ngadalësuar metabolizmin. Unë sygjeroj detoxin për një periudhë 3 ditore në vaktet mëngjes, drekë, darkë.  Pastaj mund të hamë edhe snacks ose mesvakte si mishi i pulës pa yndyrë” tha ajo.

Ajo sygjeron tre vakte që do të bëhen njësoj, për një periudhë 3 ditore: 

Receta e mëngjesit :

1 gotë çaj smoothie, 1 gotë ujë, 1 lgj fara lini, 1 kupë manaferra,1 banane, 1 tufë spinaq, 1 lgj gjalp kikiriku

Receta e drekës:

1 gotë çaj smoothie, ½ gotë qumësht bajame, 4 degë selino, 1 kastravec, 1 tufë spinaq,1 filxh çaj ananas,1/2 mollë jeshile,1 lgj vaj kokosi

Receta e darkës

1/3 avokado, 1 gotë ujë, 1 kupë manaferra, 1 filxh ananas ose mango, 1 lgj fara chia, 5 bajame,tumerik, piper

Detoxi 3 ditorë që ndihmon në humbjen e peshës dhe pastrimin e trupit sipas nutricionistes Lediana Liço, do të jetë në formën e smoothi-t.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Hapet gropë në mes të aksit rrugor Lezhë-Milot

FOTO/ Hapet gropë në mes të aksit rrugor Lezhë-Milot