DOKUMENTI/ Përplasja për banderolën, LSI kontratë qiramarrjeje me Fatmir Kajollin, subjekt i OFL! I dënuar në Itali për organizatë kriminale dhe trafik droge

DOKUMENTI/ Përplasja për banderolën, LSI kontratë qiramarrjeje me Fatmir Kajollin, subjekt i OFL! I dënuar në Itali për organizatë kriminale dhe trafik droge

Fatmir Kajolli, ambienti ku është vendosur banderola dhe kontrata e qiramarrjes

Një përplasje, edhe fizike paraditen e sotme, mes militantëve të LSI-së dhe policëve bashkiakë në Fier, ka nxjerrë një dritë një fakt shumë të rëndësishëm. Kontratën e qiramarrjes së ambienteve ku Lëvizja Socialiste për Integrim kishte vendosur banderolat e ka të firmosur me një person të dënuar për organizatë kriminale dhe trafik droge në Itali, Fatmir Kajollin.

Kontrata e qirasë është firmosur nga vetë Fatmir Kajolli dhe nga kandidatja për deputete e LSI-së, Kejdi Mehmetaj.  Kajolli ka qenë ish anëtar i këshillit bashkiak Fier nën siglën e PR dhe kohët e fundit ishte subjekti i OFL.

Ai rezulton të jetë i dënuar nga Gjykata e Milanos, në Itali, në vitin 2001, me 24 vite burg për veprat penale të “Shoqatë kriminale, trafikim, prodhim dhe posedim të lëndëve narkotike”.

Po ashtu, ndaj tij, Gjykata e Romës, po në Itali, në vitin 2000, ka vendosur dënimin me 16 vite burg për veprat penale të “Pjesëmarrjes në organizatë kriminale dhe shkeljet të ligjit për narkotikët”. Kajolli është një emër i njohur edhe në Fier, ndërsa është i njohur për angazhimin e tij pranë PR dhe njihet si mik i Fatmir Mediut.

Gjykata italiane e dënoi Kajollin pas disa përgjimeve dhe verifikimeve duke konstatuar se ishte i angazhuar në trafikun ë lëndëve narkotike. Në njërin prej tyre Kajolli është përgjuar duke folur me Sokol Genicën, të cilit gjithashtu sot i është dërguar i vetëdeklarimit nga OFL. Historia zë fill në gusht të vitit 1998, kur grupi i Genicës kishte mbetur pa furnitorë, ndaj edhe futi në lojë një tjetër personazh të fortë, Fatmir Kajollin. Vetë Genica rezulton i arrestuar për “trafik të lëndëve narkotike”.

Kjo ngjarje e sotme ka krijuar një reagim shumë të ashpër të Presidentit Ilir Meta, i cili i bëri thirrje fierakëve dhe të gjithë shqiptarëve që 'të mprehin sëpatat dhe sfurqet' se do mbrojnë votën.

Fatmir Kajolli

Kontrata e qirase

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ish-Spikerja Angjelina Xhara: Na njoftonin të kishim kujdes kur po na shihnin njerëzit e pushtetit

Ish-Spikerja Angjelina Xhara: Na njoftonin të kishim kujdes kur po na shihnin njerëzit e pushtetit