Donika Prela u konfirmua në detyrë, PD: Drejtësia, vegël që i shërben pushtetit dhe jo të vërtetës

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj e ka cilësuar vendimin për qëndrimin në detyrë të drejtueses së Krimeve të Rënda, konfirmim se reforma në drejtësi ka dështuar dhe se sistemi është i kapur nga krimi dhe politika në shërbim të tij.

Alibeaj u shpreh këtë të martë në një deklaratë për mediat se pavarësisht konstatimit të vëzhguesve ndërkombëtarë, se Donika Prela ka mashtruar shtetin shqiptar me dyshimin e fortë  të pastrimit të parave nga korrupsioni, komisioni i Vettingut vendosi ta mbajë dhe ky vendim sipas tij dëshmon se drejtësia e re është vegël e pushtetit dhe jo e të së vërtetës.

Teksa në fund e ka cilësuar vendimin për Donika Prelën në shkelje të plotë me ligjin, Alibeaj u bëri thirrje qytetarëve që të bashkohen në protestën e datës 16 shkurt me synimin për t'i dhënë fund drejtësisë që mbron politikanët e korruptuar me lidhje kriminale.


Vëzhguesit ndërkombëtarë gjetën se Donika Prela, brenda një kohe të shkurtër, ka shitur prona me çmim 4 herë më të lartë sesa I ka blerë, duke vënë në dukje se me të ardhurat e deklaruara nuk justifikohej as blerja lirë e disa apartamenteve. Vezhguesit Ndërkombëtarë gjetën se bashkëshorti i Donika Prelës ka fshehur të ardhurat, ka punuar në të zezë, duke mos paguar taksat për shumë vjet, duke mashtruar shtetin shqiptar, me dyshimin e fortë të pastrimit të parave nga korrupsioni. 

Komisioni i vetingut, ndryshe nga rastet e tjera identike me të Donika Prelës, nuk i hetoi këto fakte, por mbajti në sistemin e drejtësisë një prokurore shërbëtore të Edi Ramës, me pasuri te pajustifikuara dhe qe i ka sherbyer krimit, nga Emiljano Shullazi tek banda e Avdylajve dhe deri tek shkaterrimi i dosjes se Saimir Tahirit.Vendimi për Donika Prelën është marrë në konflikt të pastër interesi dhe në shkelje të plotë të ligjit, pasi nga verifikimi i kamerave të sigurisë të prokurorisë së krimeve të rënda, Komisioni i Vetingut do të kishte zbuluar se Donika Prela është takuar rregullisht me anëtaren e trupit të saj gjykues, Valbona Sanxhaktari në periudhën nëntor dhjetor. 

Mbajtja e Donika Prelës është rasti tipik kur drejtësia është e kapur nga krimi dhe politika në shërbim të tij. Partia Demokratike ka denoncuar faktin se me firmën e Donika Prelës, si drejtuese e prokurorisë së Durrësit, është liruar nga burgu drejtuesi i bandës së Avdyljave, Astrit Avdyli, në makinë e të cilit u gjet një armë pa leje janarin e vitit që shkoi. Shërbimi kriminal që Donika Prela ka kryer për bandën që blinte vota për llogari të Edi Ramës në qarkun e Durrësit gjendet në dosjen 339, si pjesë e përgjimeve të bandës së Avdylajve. 

Mbajtja e Donika Prelës në sistemin e drejtesise është konfirmim se reforma në drejtësi ka vdekur dhe se drejtësia e re është një vegël që i shërben pushtetit e jo të vertetës. Së bashku, ne duhet t’i japim fund kapjes së drejtësisë që mbron politikanët e korruptuar, me lidhje kriminale. Data 16 shkurt është një mundësi që ne të mos pranojmë më një drejtësi që i shërben atij që ka më shumë para dhe më shumë pushtet!

Enkelejd Alibeaj, Deputet i Partisë Demokratike

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento

Komente

  • Kolona: 03/03/2019 19:45

    O krrimb, o kriminel duaje pak Shqipërinë se ka 30 vjet që e rjepni dhe vetem kockat i kanë mbetur. Po ku kini të ngopur ju Salista, agjentë, kelyshe të buces PD.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Nga Foltorja e Sali Berishës vetëm hipokrizi, sarkazëm, akuza dhe shantazh