POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Shpëtuan Dritan Dajtin nga burgu përjetë/ Etilda Gjonaj kërkesë KLGJ-së: Shkarkoni tre gjyqtarët (Dokumenti)

TIRANË - Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj i kërkon zyrtarisht Këshillit të Lartë Gjyqësor të nisë hetimin disiplinor për pesë gjyqtarët e Apelit të Krimeve të Rënda, të cilët tre ditë më parë shpëtuan Dritan Dajtin nga burgu përjetë (Lexo këtu). Në shkresën e siguruar nga Report Tv thuhet se tre anëtarët e trupës gjyqësore, që kanë gjykuar çështjen kundër të dënuarit Dritan Dajti, i gjetur fajtor për vrasjen e katër policëve në gusht 2009 në Durrës, kanë kryer shkelje të rënda profesionale dhe etike që diskreditojnë pozitën dhe figurën e gjyqtarit gjatë ushtrimit të detyrës, dhe për këtë shkak i kërkon KLGJ-së të marrë masën disiplinore të shkarkimit nga detyra.  

Lexo edhe:

Kërkesa e Gjonajt për shkarkimin e pesë gjyqtarëve

Pesë gjyqtarët që vendosën të dënojnë me 25 vite burgim Dritan Dajtin, duke prishur kështu vendimin me burgim të përjetshëm të dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda në Tiranë. Fuat Vjerdha, kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër, Lindita Hoxha dhe Aleks Nikolli, gjyqtarë në Gjykatën e Apelit Shkodër si dhe Petrit Aliaj dhe Skënder Damini, gjyqtarë të Apelit në Vlorë.

Pas kësaj kërkese të Gjonajt, ka reaguar Këshilli i Lartë Gjyqësor. Në një deklaratë të shpërndarë për mediat, KLGJ informon publikun se kjo çështje do të trajtohet me përparësi, paanshmëri dhe profesionalizëm. "Këshilli do të bëjë vlerësimin e duhur, në përputhje me kuadrin e ri ligjor dhe do të ndërmarrë çdo veprim të nevojshëm në respektim të ligjit", thuhet në deklaratën e KLGJ.

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj kërkoi fillimisht nga KLGJ të hetonte pesë gjyqtarët, ndërsa ditën e djeshme përmes një deklarate për mediat, kërkoi shkarkimin e gjyqtarëve (Lexo këtu). Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda rrëzoi tre ditë më parë dënimin me burgim të përjetshëm të Dritan Dajtit, i provuar nga drejtësia si fajtor për vrasjen e katër efektivëve të policisë në vitin 2009 pranë plazhit "Iliria" në Durrës (Lexo ketu).

l.q./m.v./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Deri Kur???!!!!!.................: 14/02/2019 22:54

  Po ky rast i papracedent dhe i pashembellt i mos denimit te krimineleve, DUHET te jete shkak dhe fillimi i nje ere te re te zhdukjes dhe shkaterrimit te horrave e mafiozeve me kollare. Te mos jete vetem demagogji e propogande ky 'Veting', po nje e vertete dhe shprese per te vene drejtesi dhe rregull ne dobi te popullit dhe qytetarise se neperkembur keq gjate shume e shume vjeteve... Deri kur do te zgjase sundimi i perandorise se krimit, korrupsionit, kaosit, rremujes e mizerjes?!!.... Deri kur?!!.... Po duhet te kete nje fund ky tmerr e degjenerim, apo jo?!!...........

  Përgjigju
 • life: 13/02/2019 18:41

  me duket se dhe rrugaci i luiza xhuvanit qe vrau 5 veta ja hodhi burgut te perhershem.per ate nuk u ndjen fare.ligji duhet te Jet nje dhe i barabart per te gjith.

  Përgjigju
  • live: 14/02/2019 13:27

   te paska ngel merak cuni i luizes. shko mor shiko jeten tende. kur te behesh gjyqtar meru me kte pune. tani qe je cop injoranti rri shif lajmet

 • Miri: 13/02/2019 07:48

  O kush te ka ven ty ministre moj aman... kemi 6 muaj qe presim te nxjeri shkresat kjo zonja dhe kjo si nxjer qe si nxjer. Mgjth po ju them dicka kjo eshte sh e korruptuar dhe ne vecanti i shoqi eshte i perfshire ne nje mega skandal

  Përgjigju
  • liri: 14/02/2019 13:31

   burri i ksaj esht bixhozci ordiner. e dine te gjithe skandalet qe ben ky per te mar leket e skedinave

  • Avlona: 13/02/2019 10:19

   Po beja pra c’fare pret o Miri, apo hidh shadhka kot. Kjo eshte me e paster si kristali

 • Berti: 12/02/2019 23:02

  Zonja ministre nuk na duhen gjyqtaret e shkarkuar. Per momentin duam te dime se cfare iniciative ligjore do te ndermerrni e krimineli Dritan Dajti te mos e shohe me driten e diellit. Dua ti dime nga ju se kur do e izoloni kete vrases sipas ligjit qe vete miratuat. Duam te dime se me cfare te ardhurash jeton familha e kriminelit Dritan Dajti kur gjoja ky vemje nuk kishte para per avokatin. Me cfare ushqehen gruaja dhe vajzat e ketij krimineli? Keni hetuar ndonjehere? Po kunati i tij qe bente foto me vajzen e gjyqtarit Milkurti eshte hetuar nga prokuroria? Kur dihet nga te gjithe qe Kulicaj ishte mbeshtetesi i ketyre kriminelve a do hetoet? Duke shpresuar qe te lexoni dhe ti pegjegjeni ketyre pyetjeve ju lutemi te na kurseni kete Show. Krimineli Dritan Dajti nuk duhet te shpresoj me qe do te kete jete jashte burgut.

  Përgjigju
  • shqipja: 14/02/2019 13:30

   o berti shif ca ha e me ca jeton familja jote mos u mer me te tjeret. mos rri duke ber letra anonime lart e posht po shko puno fito buken e gojes se nuk fiton gje nga anonimet.

  • Berti: 13/02/2019 13:44

   Jo ore Loshi jo, do shikoj ku shkon gruaja, motra dhe nena jote se dukesh qe je bir kurve mik i Kriminelit Dritan Dajti. Nuk eshte lufte klasash o morracak parazit krimi. Eja njehere ketu dhe denohu si ky kriminel i pashpirt se ta tregojne ata si te jeton gruaja dhe vajzat me parate e krimit. As leke per breke nuk ju lene. Ti more krimb jeton si qen me parate krimit kurse ne te tjeret me djersen e ballit. Juve " te forteve " historikisht ju ksne vene briret femrat e shtepise se nga ato familje te degjeneruara vini, ptandaj Zoti marrte hak tek femijet e ketij Krimineli, tek familja e bushtres qe ka per grua dhe mbi te gjitha tek femijet e tj. Ti bir bushtre na tregon nebe se cfare te bejme, te lexojme apo jo. Ik more zagar rrugesh te hengert kanceri ty dhe familjen tende te dhjere.

  • Loshi: 12/02/2019 23:37

   O Berti pse nuk merresh me 2 dylymeshin tend o shoku, ca te hyn ty ne xhep se ca do bejne, se me ca jetojne familja Dajtit, lufta e klasave ka mbaruar me kohe, shiko ca do besh per jeten tende monotone qe ngele duke pare ca thojne gazetat poshte e larte, si nuk shikuat punet tuaja njehere mor burre, si flisni kot ne tym pa lidhje jo krimimeli jo ky jo ai ik o daku shiko ku te shkon gruaja se nuk ke kohe as per te.

 • Loni: 12/02/2019 21:06

  Humnera e poshtërsis

  Përgjigju