‘Duhet të përfundojmë punën për integrimin e Ballkanit’, Lajçak: Lufta e ktheu zgjerimin e Unionit në çështje politike

‘Duhet të përfundojmë punën për integrimin e Ballkanit’, Lajçak: Lufta e ktheu zgjerimin e Unionit në çështje politike

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Europian në lidhje me dialogun mes Prishtinës e Beogradit, Miroslav Lajçak, ka deklaruar se Unionin do të duhet që të përfundojë punën e nisur në Ballkanin Perëndimor, sa i pëket integrimit në BE. Në një postim në Twitter, Lajçak shkruan se lufta në Ukrainë e ka bërë zgjersimin sërish politik dhe se vetëkënaqësia që kishte pushtuar BE-në prej disa kohësh nuk mund të vijojë.

"Në Dubrovnik theksova se lufta në Ukrainë ndryshoi gjithçka. Zgjerimin e bëri sërish politik. Për një kohë të gjatë, ne ishim të vetëkënaqur. Kjo nuk mund të vazhdojë më. Ne duhet të përfundojmë punën tonë të papërfunduar kur bëhet fjalë për integrimin e Ballkanit Perëndimor", shkruan Lajçak. 


Lajmi kryesor:

SHBA-BE: Integrimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, çelësi i stabilitetit në Evropë! Të pranohet propozimi francez, të hapen negociatat


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?×

Lajmi i fundit

Rrjeta në lumin Drin në Lezhë jo për peshk, por për të kapur plehrat

Rrjeta në lumin Drin në Lezhë jo për peshk, por për të kapur plehrat