Durrës- Kandidiati i PS, Dako: Do fuqizojmë qendrën ku të trajtohen fëmijët autikë

Kryetari i bashkisë së Durrësit dhe njëkohësisht kandidat i Partisë Socialiste dhe aleatëve të saj për një tjetër mandat, Vangjush Dako, mori pjesë sot një takim të organizuar në kuadrin e muajit të sensibilizmit për trajtimin e femijëve të prekur nga autizmi
Dako u shpreh se, Durrësi do të ketë qendrën e posaçme, të specializuar për fëmijët autikë, ku të mund të trajtohen pa qenë nevoja që të udhëtojnë deri në Tiranë.
Sipas tij, Bashkia e Durresit do të kompletojë me infrastrukturën e nevojshme një qëndër për trajtimin e femijeve autike.
Sipas Drejtorisë Rajonale të Shendetit Publik, rastet e të sëmurëvë me autizëm janë më të larta se të sëmureve me kancer apo atyre me diabet.
Në Durrës janë të paktën 100 fëmijë autikë që po trajtohen me psikologë, logopedë dhe sociologë. /atsh/
 

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Vidhet gjatë natës kasaforta e një servis makinash në Përrenjas