Dy kushtet që duhet të plotësoni për të udhëtuar në Itali

Dy kushtet që duhet të plotësoni për të udhëtuar në Itali

Tirana International Airport njofton qytetarët se për të udhëtuar drejt Italisë duhet që të plotësojnë dy kërkesa. E para, cdo pasagjer duhet që të jetë i pajisur vetëm me maskë kirurgjikale dhe e dyta, formularët e vetëdeklarimit duhet të printohen dhe të plotësohen paraprakisht.

"Në vëmendje të pasagjerëve që udhëtojnë në Itali. Agjencia Kombëtare e Aviacionit Civil Italian ka përcjellë këto dy kërkesa për pasagjerët që udhëtojnë nga Shqipëria, me qëllim që procesi i kalimit të udhëtarëve nëpër aeroporte të lehtësohet:

Çdo pasagjer që udhëton drejt Italisë duhet të jetë i pajisur vetëm me maskë kirurgjikale. Pasagjerët që përdorin lloje të tjera të maskave, mund të mos lejohen të hipin ne bordin e avionit.

Formularët e vetëdeklarimit duhet të printohen dhe të plotësohen paraprakisht. Njëra kopje duhet të dorëzohet në momentin e check-in (te pranimit të biletës) dhe kopja tjeter duhet të dorëzohet tek autoritetet lokale italiane në destinacionin e mbërritjes.

Plotësimi i formularit para udhëtimit ndihmon në minimizimin e qëndrimit për një kohë të gjatë në radhë gjatë procesit të kontrollit. Udhëtimet mbeten ende të kufizuara" shkruan TIA. 

Shtetet ku shqiptarët mund të udhëtojnë lirisht dhe ku iu kërkohet karantina e tamponi. LISTA

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Itali: 26/08/2020 22:47

  KUESHTE LINKU QE DOGJEJNE FORMULARET PER TE PLOTESUAR apo done me ngatrru njerzit qe tju digjet bileta .

  Përgjigju
  • Gjergji: 27/08/2020 16:29

   Formularet qe plotesohen ne tirane nuk vjen as nji grosh ne Itali, ketu plotesohet tjeter dhe pastaj bahen 14 dit karantin dhe 2 tampone. Prandaj nqs. bani informacion jepeni sakt.

 • Sondazhi i ditës:

  A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Berisha u ka futur tmerrin demokratëve, e mbajnë lider 80 vjeç e ‘non grata’

Berisha u ka futur tmerrin demokratëve, e mbajnë lider 80 vjeç e ‘non grata’