Dyshimet se është mjekuar gabim, mjeku i Maradonës nën hetim (VIDEO)

Hetimi për vdekjen e Maradonës merr një zhvillim të rëndësishëm gjatë këtyre orëve. Prokuroria ka nisur hetimet ndaj mjekut privat të Maradonës, Leopoldo Luque, i cili akuzohet se nuk ka ndjekur protokollin mjekësor dhe se nuk ka qenë në shtëpinë e Diegos në momentin që vdiq.

60 agjentë kanë nisur hetime në shtëpinë dhe klinikën e doktorit Luque, ndërsa hetimet po verifikojnë nëse ka pasur gabime njerëzore në trajtimin kampionit argjentinas apo parregullsi në ndjekjen e protokollit mjekësor.

Sipas medieve argjentinase mjeku është i dyshuari kryesor për vdekjen e Maradonës dhe akuzohet për vdekje të qëllimshme.

‘Na duhet të saktësojmë nëse gjatë trajtimit të Maradonës në shtëpi ka pasur parregullsi në trajtimin e tij', thanë prokurorët.

Ajo që është e sigurt është se neurokirurgu Leopoldo është një personazh kontrovers që trajtonte Maradonën që prej viti 2016 por me të cilin kampioni ishte zënë dhe nuk ishte paraqitur në shtëpinë e tij në momentin që Diego vdiq. Edhe vajzat e Diegos, Dalma, Gianinna dhe Jana akuzuan pa asnjë mëdyshje se fajtori kryesor për vdekjen e babit të tyre ishte doktori.

Nën hetim mund të përfundojë edhe mjeku psikiatër i Maradonës që i jepte ilaçet por dhe një person tjetër që u gjend në shtëpinë e tij ditën e vdekjes.

Dyshimet mbi vdekjen e kampionit janë të shumta një ndër to është, se përse doli nga spitali aq shpejt pas operacionit në kokë dhe pse nuk u gjet asnjë mjek në shtëpinë  e tij, që duhet ta ndiqte 24 orë.   

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Aksidenti me motor i merr jetën djalit të biznesmenit të njohur në Tiranë!

Aksidenti me motor i merr jetën djalit të biznesmenit të njohur në Tiranë!