Prokuroria nisi hetimet me akuzën se s'ka respektuar protokollin mjekësor/ Mjeku i Maradonës: Krenar për atë që kam bërë! S'kam asgjë për të fshehur

Prokuroria nisi hetimet me akuzën se s'ka respektuar protokollin mjekësor/ Mjeku i Maradonës: Krenar për atë që kam bërë! S'kam asgjë për të fshehur

Mjeku Leopoldo Luque dhe Diego Maradona

TIRANË- Pas nisjes së hetimeve, me akuzën se ka ndjekur protokollin mjekësor për yllin e futbollit, Diego Maradona, ka ardhur reagimi i mjekut personal të argjentinasit, Leopoldo Luque. Ai shprehet se është krenar për atë që ka bërë dhe kurrsesi nuk ka asgjë për të fshehur.

"Ne të gjithë ishim mbledhur për të parë më të mirën për Diegon: mjekët, unë, familja e tij. Asgjë nuk mund të bëhej pa vullnetin e tij. Ne u përpoqëm të krijonim një skemë kontrolli për lëshimin e pilulave që ai po merrte dhe për të kontrolluar konsumin e alkoolit. Nuk kishte kritere mjekësore për ta mbajtur Maradonën në spital. Ne mund ta kishim dërguar atë në një qendër rehabilitimi, por na duhej vendimi i tij. Këtu nuk ka vendime, ka kritere mjekësore. Kur operoni një pacient, kriteret e shkarkimit varen nga pacienti. Nuk ka pasur një gabim mjeku. Ai kishte një problem në zemër që mund të ndodhë në një pacient si ai. Bëhej gjithçka e mundur për të zvogëluar atë shans, por ju nuk mund ta bllokoni mundësinë. Unë kisha miratimin e plotë të Shoqatës Argjentinase të Neurokirurgjisë që Diego kishte nevojë për operacion. Gjashtë mjekë e vlerësuan atë. Vdekja nuk kishte asnjë lidhje me operacioninin. Ai u lëshua pas operacionit. Gjëja ideale do të kishte qenë që ai t’i nënshtrohej rehabilitimit, por ai nuk donte. Ne arritëm të siguronim një infermiere që ta shoqëronte, por ai doli nga spitali. Ne u përpoqëm ta mbanim atë në klinikë, por nuk është një qendër rehabilitimi. Unë zgjata shtrimin në spital për aq kohë sa munda. Unë jam në dispozicion të departamentit të drejtësisë. Me Diegon, unë bëra më të mirën që munda. Jam krenar për atë që bëra. Nuk kam asgjë për të fshehur", u shpreh Luque.

60 agjentë kanë nisur hetime në shtëpinë dhe klinikën e doktorit Luque, ku po bëhen verifikime nëse ka pasur gabim njerëzor në trajtimin kampionit argjentinas apo parregullsi në ndjekjen e protokollit mjekësor. Maradona u nda nga jeta më 25 nëntor pas një arresti kardiak.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Himarë, PS padit KQZ: Komisioni Rregullator nuk miratoi afatet për organizmin e zgjedhjeve në Himarë

Zgjedhjet në Himarë, PS padit KQZ: Komisioni Rregullator nuk miratoi afatet për organizmin e zgjedhjeve në Himarë