E lufton për 4 ditë! Shpresa e re kundër koronavirusit, ja ilaçi që do të përdoret nesër në Itali

Një dritë e re shprese për luftën kundër koronavirusit vjen nga Japonia, ku tashmë është provuar një ilaç, i cili rezulton efikas kundër pandemisë. Në fakt, në Japoni vdekjet nga virusi kanë qenë minimale: vetëm 8. Ilaçi tregtohet nën emrin komercial Avigan, me emërtimin shkencor Faripiravir, dhe konsiderohet si një mjet anti-virus farmaceutik, që po përdoret kundër formave të reja të viruseve gripale, të panjohura më parë.

Nisur nga suksesi që ka pasur në Japoni, një nga rajonet e Italisë, Veneto, që është prekur nga pandemia, ka bërë kërkesë për të provuar në mënyrë eksperimentale në pacientët e spitaleve të tij ilaçin Avigan. Kërkesa është miratuar nga enti italian i farmaceutikës dhe, sipas guvernatorit të rajonit, Luca Zaia, ka mundësi që provat të nisin që nga dita e hënë. Edhe shkencëtarët kinezë kanë deklaruar se ky ilaç është efikas dhe mund të luftojë koronavirusin në vetëm katër ditë.    

 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i infermieres për vjedhje; A mendoni se ka bluza të bardha që abuzojnë me detyrën dhe besimin e pacientëve?

Komento

Komente

 • Hasani: 22/03/2020 18:09

  Ata qe e hodhen virusin po ata ja kane gjetur edhe vaksinen

  Përgjigju
  • Tani: 23/03/2020 09:12

   I kanë gjetur ilaçin thuaj, se vaksina është dozë e vogël e koronavirusit që injektohet në trup dhe atë e bëjnë kollaj....Të shpresojmë që funksionon.

 • Italia: 22/03/2020 18:00

  AIFA nuk e ka autorizuar kete ilac

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

‘O Pjetër, Pjetro’...VIDEO nga momenti kur qytetari shpëtohet pasi ishte izoluar në shtëpi nga bora 4 metër (VIDEO)