E panjohura e variantit omicron të COVID-19 që po frikëson botën, si duket ai në mikroskop

E panjohura e variantit omicron të COVID-19 që po frikëson botën, si duket ai në mikroskop

Varianti omicron në mikroskop

Imazhet e variantit më të ri të COVID-19, omicron janë publikuar nga Universiteti i Hong Kongut, përmes një mikroskopi elektronik.

Ekipi i shkencëtarëve mjekësorë, duke përfshirë patologë dhe virologë, bënë të mundur analizimin e një qelize veshkash majmuni, pasi ishte infektuare me variantin omicron.

Në imazhet e publikuara, paraqitet dëmtimi që i është bërë qelizave me fshikëza të fryra që përmbajnë grimca të vogla virale të zeza.

Për më tepër, zmadhimi i lartë zbuloi agregate të grimcave virale me thumba në formë korona në sipërfaqe.

Sipas raportimeve, studiuesit nga Departamenti i Mikrobiologjisë në Universitetin e Hong Kongut arritën të izolojnë "omicron" nga mostrat klinike, gjë që do të lejojë zhvillimin dhe prodhimin e vaksinave kundër këtij varianti.

Omicron u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut në fund të nëntorit. Lloji përmban më shumë mutacione të proteinës spike, që do të thotë se mund të pengojë përgjigjen imune të trupit dhe të përhapet më lehtë.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Arkeologët nisin punën për zbulimin e plotë të amfiteatrit në Durrës

Arkeologët nisin punën për zbulimin e plotë të amfiteatrit në Durrës