Dalja e 'të fortëve' nga burgu! Kërkon lirimin nga qelia edhe Emiljano Shullazi, por gjykata e refuzon

TIRANE-Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka refuzuar kërkesën e Emiljano Shullazit dhe grupit të tij për liri. Pas lirimit të disa të dënuarve për vrasje, të fundit të bandës së Durrësit, nuk hezitoi që një tentativë të tillë ta bëjë edhe Emiljano Shullazi. Ai depozitoi një kërkesë për ndryshim të masës së sigurisë, teksa ndodhet në burg.

Shullazi me grupin kërkonin zëvendësimin e masës me argumentin se prokuroria e posaçme nuk ka dalë me vendim për riaktivizimin e masës së sigurisë dhe sipas tyre qëndrimi në burg po mbahet nga një institucion i ri, me një vendim të një institucioni të vjetër sikur ishte gjykata e krimeve te renda. Por kërkesa e grupit të Shullazit u rrëzua nga trupa gjykuese e përbërë nga Albana Boksi, Artur Kalaja dhe Etleva Temo, raporton gazetarja e Report Tv, Xhensila Kodra.

Gjithashtu, KLGJ ka sjell në Gjykatën e Posaçme të Apelit shkresën ku kërkon që për të gjitha çështjet me kërkesa të veçanta do të gjykohen nga e njëjta trupë gjykuese që është aktualisht dhe rrëzoi sot kërkesën e grupit të Shullazit. 

Prej më shumë se një viti procesi ka ngecur në Apel, ku Shullazi dhe grupi i tij apeluan vendimin e shkallës së parë. Emiljano Shullazi u dënua nga Shkalla e Parë e Krimeve të Rënda me 14 vite burg, ndërsa grupi në total me 55 me për krijim të grupit të strukturat kriminal, gjobvënie dhe kanosje për shkak të detyrës. Tashmë dosja ndodhet në Gjykatën e Apelit Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento

Komente

 • Malavita: 22/01/2020 11:08

  Ju hengert kokat politikes Mili me shoke.. avash avash

  Përgjigju
 • Xxx: 21/01/2020 18:14

  O shtet deri ku do e çoni papërgjegjshmërin

  Përgjigju
 • Une: 21/01/2020 18:00

  Pse jo. U bë deti kos them ti futim naj lugë

  Përgjigju
 • Sula: 21/01/2020 16:40

  Po,po,ta lirojme dhe ta bejme deputet,,se eshte sjelle mire ne burg....dhe ti paguhen leket e burgut nje me nje....mjer ne...

  Përgjigju
 • Friend: 21/01/2020 13:44

  Nuk mund ti mbash njerezit ne burg kot pa asnje baze ligjore, me llafe kafenesh e portale kazanesh nuk behet shteti, nuk ka rendesi emri i personit se kush sepse te gjithe nje dite mund te jete kushdo ne te njejtin situate, edhe jashte pa asnje prove ligjore nuk te mban njeri me shume se 48 ore e jo me vite brenda kot.Cdo njeri ne nje shtet ligjor demokratik ka te drejten e gjykimit te drejte.Shume nga ju ketu shkruani kot pa lidhje jo vrases, kriminel pa lidhje kot se keni idene si funksionon shteti.

  Përgjigju
  • O ti: 21/01/2020 21:00

   Prova konkrete se me llafe te gjithe i din te gjitha. Prova shkencore te dokumentume

  • O friedsi: 21/01/2020 20:04

   Ca u mungon bajrave per ne burg tan shkodra e din per ta kush e cfar jan

  • Friendsi: 21/01/2020 17:15

   Ke te drejte. Smund te mbash tjetrin ne burg sa te teket ty pa prova pa gje. Sic po bejne me Bajrat

 • Populli: 21/01/2020 13:17

  Ky eshte fundi I turpit

  Përgjigju
 • Populli: 21/01/2020 11:05

  I lironi të gjithë vrasësit kriminelet dhe bastardët nga burgjet o shtet robqirash që na e bëtë vëndin të pa jetueshëm.

  Përgjigju
  • Liku: 21/01/2020 12:56

   Shum të drejt ka Shullazi. Ta lironi fare dhe shteti ta ndihmoje për tu bere drejtor ne bibloteken kombetare.×

Lajmi i fundit

John

'Vjedhje me armë'/ OFL u dërgon formularin 5 të dënuarve në Tiranë