‘Alba’, Teatri i Operas 10 koncerte me muzikë baroke! ‘Serve e padroni’, artistët italianë çelin siparin e Festivalit

Festivali i Muzikës Baroke “Alba” ka ngritur siparin këtë fillimjavë në Opera.

Koncerti “Serve e padroni”, me arie, duete e simfoni, të nxjerra nga “Opere buffe napoletane”, çeli siparin për 10 koncerte të ndryshme që do të mbahen përgjatë katër muajve nga 10 grupe të ndryshëm. 

Pas bashkëpunimit të suksesshëm në Festivalin e Muzikës Jazz, ngjarja muzikore organizohet me Konservatorin e Muzikës “Carlo Gesualdo da Venosa” të Potenza-s.

Gjatë mbrëmjes së parë performuan sopranoja italiane Rita Lacobelli dhe baritoni Sergio Bologna, ndërsa muzika u luajt nga orkestra “Gesualdo”.

“Opera buffe” janë quajtur veprat komike italiane, që janë kryesisht të lidhura me zhvillimet në Napoli në gjysmën e parë të shekullit të 18-të.

M.Q./A.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

‘S’ka nevojë gjykata të na pyesë, sepse vendosim ne!’ Meta sulmon sërish Dumanin: Ky është kreu i SPAK, jo sozia e shpikur nga Berisha

‘S’ka nevojë gjykata të na pyesë, sepse vendosim ne!’ Meta sulmon sërish Dumanin: Ky është kreu i SPAK, jo sozia e shpikur nga Berisha