Interi 'ia merr dorën' Milanit, zikaltërit fitojnë dy derbi dhe marrin biletën e finales së Champions League (VIDEO)

Interi 'ia merr dorën' Milanit, zikaltërit fitojnë dy derbi dhe marrin biletën e finales së Champions League (VIDEO)

Festa e Lautaros pas golit

FT/ Inter 1-0 Milan (Lautaro 74')

(gjysmëfinalja e kthimit, ndeshja e parë 2-0 për Interin)

Interi ka fituar sërish në derbin me Milanin, duke marrë biletën e parë për në finalen e Champions League. Skuadra e Inzaghit mundi 1-0 Milanin në ndeshjen e kthimit të gjysmëfinaleve në Champions League, me pjesën zikaltër të qytetit që feston për këtë sukses.

Edhe në përballjen e parë mes tyre, Interi fitoi 0-2 dhe me rezultatin e përgjithshëm me tre gola, do presin të mësojnë nesër kundërshtarin. Njëri mes Manchester City-t dhe Real Madridit (1-1) do jetë kundërshtari i zikaltërve për në 10 qershor në finalen e Stambollit.

Goli i vetëm i ndeshjes u shënua në minutën e 74 nga Lautaro. Pas asistit të Lukakut, e majta e argjentinasit nuk u ndal dot nga Maignan. Festë e madhe pas ndeshjes, me Interin që gjen finalen pas 13 vitesh. Zikaltërit sigurojnë finalen e gjashtë të Champions League në histori.

Komentet kryesore:

90+3' Mbyllet 1-0 ndeshja, Interi është finalisti i parë i Champions League. 

74' Inter 1-0 Milan/ Lautaro Martinez kalon në avantazh Interin. Pas asistit të Lukakut, argjentinasi mposht Maignan.

46' Nis pjesa e dytë.

45+3' Mbyllet 0-0 pjesa e parë.

43' Brozovic merr vendin e Mkhitaryan të dëmtuar.

12' Maignan përgjigjet, i thotë "jo" Barellas.

11' Onana bën heroi, shmang golin e sigurt të Diaz.

1' Nis ndeshja me topin e parë shkelmuar nga Interi.

Formacionet zyrtare:

INTER (3-5-2): Onana; Darmian; Acerbi, Bastoni; Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco; Lautaro Martinez, Dzeko

MILAN (4-2-3-1): Maignan; Calabria, Thiaw, Tomori, Theo Hernandez; Tonali, Krunic; Messias, Brahim Diaz, Leao; Giroud

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:38
VIDEO/ 'Shpërthen' festa në Milano, Lautaro kalon në avantazh Interin

74' Inter 1-0 Milan/ Lautaro Martinez kalon në avantazh Interin. Pas asistit të Lukakut, argjentinasi mposht Maignan.

Ora 20:52
Kreu i UEFA, Ceferin në euroderbi: Futbolli italian po kthehet si në vitet '90

Kreu i UEFA, Aleksandër Ceferin do ndjekë nga pranë ndeshjen derbi mes Interit dhe Milanit, i vlefshëm për përballjen e kthimit në gjysmëfinalet e Champions League. Pas takimit të sotëm, një nga skuadrat do marrë biletën për në finalen e 10 qershorit në Stamboll.

"Ka një atmosferë shumë të bukur këtu. Futbolli italian po kthehet i madh si në vitet ’90. Në Itali strukturat janë ende të vjetra, por ka dy skuadra në gjysmëfinalet e Ligës së Kampioneve, dy në gjysmëfinalet e Ligës së Europës dhe një në gjysmëfinalen e Ligës së Konferencës. Ky është një sinjal i mirë", tha Ceferin.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Internazionale: 16/05/2023 23:10

  Forza INTER ! ????????

  Përgjigju
  • e drejta: 17/05/2023 13:22

   AMALA PAZZA I N T E R AMALA

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Biden vaksinohet kundër Covid-19

Biden vaksinohet kundër Covid-19