POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Foto për të mos u humbur/ Ushtria e Enver Hoxhës që thoshte se do të mundte Amerikën

Ushtria shqiptare  në kohën e komunizmit

Forcat e Armatosura të Shqipërisë kanë pësuar një rrënim të madh që nga koha kur për ushtrinë kishte një investim kolosal edhe pse pjesa dërmuese e shqiptarëve jetonin në varfëri. 

Të paveshur e të dobët, këta ushtarë thonin se do të mundnin Amerikën.

Më poshtë disa nga fotografitë e ushtrisë së asaj kohe. (TemA)

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Patizani legjendar: 20/01/2019 21:34

  Qe në titull autori tregon se eshte nje injorant ne fushen ushtarake dhe kuptohet lehte qe m shume anon nga ana e ballisto-zogisteve. Po pse ky autor shkrimi eshte i tille ? Se pari ka nje dformim sepse ne Artin ushtarak popullor te mbrojtjes se Atdheut, ne e kemi percaktuar se armiku më i fortë kunder nesh do te ishin superfuqite Amerika dhe Rusia, sepse sa për Itali_ Greqi- e Jugosllavi te trea te marra sebashku ne u tregonim vendin.Ameriken e vlersonim ne shkallen e avancuar te teknikes.Por arti i luftimit ka ca parime qe autori i shkrimit eshte krejt i paditur ne kete fushe.Kjo do te thote se nje ushtri sulmuese ( po marrim USA-n) ne raport me nje ushtri qe mbrohet duhet te kete raportin 3: 1 ( Kjo do te thote qe nje shqiptar i armatosur duhet te perbllonte 3 ushtare amerikane) Tani le te bejme nje llogari te thjeshte. Brenda 8 oreve me gjithe ushtrine e rregullt ne kohen e Enverit mobilizoheshin 500mije ushtare ( gjysem miljone) ..po Amerikes ja mbante bytha te trasportonte kaq ushtare dhe nese po si do ti sillte ? Ky birgo ballisti as historine e Skenderbeut nuk e ka mesuar qe me 10 mije luftetare mundi ushtrine me te forte te kohes me 80 mije turkoshaker. Ka hak q diskuton keshtu sepse tani shprson te NATO-ja e cila dergon djemte tane ne Irak e Afgabistan !

  Përgjigju
 • Populli: 25/08/2018 15:30

  Ama kishte ushtri Jo si sot qe ushtaraket trajtohen si lecke pa kurfare dinjiteti

  Përgjigju
 • Lui: 25/08/2018 15:26

  Asnjehere nuk eshte thene qe do mundnim Ameriken! Eshte thene qe Atdheu do te mbrohet nga cilido qe na sulmonte. Dhe meqe tashme eshte ne mode te abuzohet me cdo pushtet, ne kete rast edhe me median, po ju them qe ju beni propagande njesoj si komunizmi dikur. Por edhe ne kete titull gjithesesi ka nje te vertete.. E verteta eshte se ne nuk e mundem Ameriken, por as Amerika nuk na mundi.. Sot ka shume raporte te sherbimeve sekrete amerikane, britanike dhe te tjere ku thuhet se kane deshtuar ne Shqiperi! Pra ne nje fare menyre kemi dale fitimtare.. Gjithashtu para pak kohesh u vertetua qe edhe i ashtuquajturi “incidenti Korfuzit”, paskesh qene provokim nga britaniket, ashtu sic kane thene komunistet. Te dashur bashkeatdhetare, perpiquni te jini te drejte me historine. Te thuhen te zezat e komunizmit, por duhet te thuhen dhe te bardhat.. Ose e thene ndryshe te thuhet e verteta e kohes, me te mirat dhe te keqijat qe kane qene.. Faleminderit!

  Përgjigju
 • vjeshta: 25/08/2018 15:18

  Të paktën kishim ushtri! Po sot, i keni parë çfarë barderrash janë?!!!

  Përgjigju
 • Tutu: 25/08/2018 14:58

  Sa per Ameriken.., kujtoni Vietnamin, Laosin , Kambixhis , Irakun, Avganistanin etj etj ... qe te kuptoni forcen e nje ushtrie me sens nacional... ushtria nuk gjykohet nga kulet e dhjamit, as nga toruazhet apo e drejta per bere seks brenda gjinise... forca e ushtrise qendron tek besimi psikollogjik ne veten e saj dhe mbi te gjitha nga ideali i saj... ata nuk ishin MERCENARE ..!!!!

  Përgjigju
 • Ushtari i mire Shvejk: 25/08/2018 14:47

  Te pakten atehere vinte era ushtri kurse sot me te hyre Rusia Serbia Greqia nuk egziston kembe ushtari. Sa te zbarkoje NATO ata e bejne Shqiperine germadhe

  Përgjigju
 • ben: 25/08/2018 14:35

  ameriken nuk e munde dot po serbi dhe greku nuk te afrohej dot

  Përgjigju