Frika për një valë të dytë të Covid-19, ditë 'e zezë' për tregjet globale

Frika për një valë të dytë të Covid-19, ditë 'e zezë' për tregjet globale

E enjtja ishte një ditë “e zezë” për tregjet globale pasi bursat ranë pikiatë.

Aksionet ndërkombëtare në bursë pësuan tkurrje të ndjeshme mes frikës se një valë e dytë e koronavirusit mund të dëmtojë më tej ekonominë, tashmë të drobitur.

Rënia vjen pas paralajmërimeve të Rezervave Federale në Shtetet e Bashkuara, se ekonominë amerikane e pret një rrugë e gjatë për rimëkëmbjen.

Tri indekset kryesore në Shtetet e Bashkuara përjetuan ditën më të keqe në disa javë. 

Dow Jones rrëshqiti me 7 për qind, Nasdaq me 5 dhe S&P me 6 për qind.

Aksionet e kompanive të udhëtimit dhe firmave të mëdha si dyqanet Kohl’s dhe GAP, ishin ndër më të goditurat.

Rënie të konsiderueshme pati edhe në bursat kryesore të Azisë, në Japoni, Hong Kong dhe Kinë.

Analistët thonë se investitorët mund ta kenë rritur artificialisht tregun javët e fundit me shpresën për një rimëkëmbje të shpejtë ekonomike pas COVID-it.

Por rritja e rasteve me koronavirus në shumë  shtete që kanë nisur rihapjen, riktheu sërish shqetësimet.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi