Gjermania heq kufizimet për shqiptarët

Ministria e Brendshme Gjermane ka bërë të ditur se qytetarët shqiptarë mund të udhëtojnë në drejtim të vendit edhe për arsye turistike duke filluar nga data 20 Qershor.

Gjermania hoqi kufizimet për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe për një sërë vendesh të treat, situate epidiomologjike e të cilëve është përmirësuar ndjeshëm javët e fundit.

Duke filluar nga e shtuna, më 20 qershor , qytetarët shqiptarë mund të lëvizin pa pasur nevojën e të dëshmuarit të shkakut të udhëtimit. Në këtë mënyrë Gjermania ndoqi rekomandimin  e Këshillit të Bashkimit Evropian. Qytetarët do të duhet të dëshmojnë se janë vaksinuar me një vaksinat e njohura nga EMA, që kanë kaluar më parë COVID-19 ose janë aktualisht negative.

Ambasada Gjermane ka konfirmuar gjithashtu se udhëtimi i shqiptarëve mund të nis nga 20 qershori dhe duhet të ketë një test negativ apo dokument vaksinimi.

"Heqja e kufizimeve të udhëtimeve hyrëse nga Shqipëria në Gjermani. Qeveria Federale ka hequr të gjitha kufizimet e udhëtimeve hyrëse për personat rezidentë në Shqipëri me efekt që nga dita e diel, 20 qershor, ora 0:00 CET. Që nga kjo datë, udhëtimi për në Gjermani i personave rezidentë në Shqipëri, lejohet përsëri për të gjitha qëllimet e udhëtimit. Për udhëtimet hyrëse me rrugë ajrore, është e domosdoshme një dëshmi e testit, një dokument që provon shërimin apo vaksinimin", shkruan ambasada Gjermane.

 


Lajmi kryesor:

Këshilli i Bashkimit Evropian: Të hiqen kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, duke nisur nga sot! Soreca: Lajm i mirë në fillim të sezonit turistik


S.M./I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të bëhet me detyrim vaksinimi kundër COVID-19?×

Lajmi i fundit

John

Zjarret 'pushtojnë' vendin nga veriu në jug, 9 vatra aktive, digjen me dhjetëra hektarë pyje! Situata kritike në Gjirokastër e Karaburun, po ndërhyhet nga ajri