Gjethet e ullirit, vlera të jashtëzakonshme për shëndetin. Specialisti i bimëve mjekësore Ylli Merja rekomandon përdorim në kushtet e shtëpisë në trajtimin e disa sëmundjeve

Në rubrikën “Bima dhe Shëndeti” në emisionin e mëngjesit “Rreze Dielli” në Report Tv me specialistin e bimëve mjekësore Ylli Merja folëm për vlerat e jashtëzakonshme për shëndetin që kanë gjethet e ullirit.   

Përdorimet e gjetheve të ullirit në mjekësinë popullore datojnë që në kohën e Egjiptit të lashtë. Asokohe, besohej se këto gjethe ishin simbol i një fuqie hyjnore. Gjethet e ullirit përmbajnë përbërës bioaktivë të fuqishëm dhe antioksidantë, njësoj si vetë ulliri. Oleuropina prezent në gjethet e ullirit vepron si diuretik, hipotensiv, laksativ, kundër hipertensionit arter dhe inflamacionit të hemorroideve. Ndërsa sekoiridoidet, një tjetër substancë prezente në gjethet e ullirit, ka veti antidiabetike, antiinflamatore, antikancerogjene, imunosuperiore dhe antiobezitet.

Sipas specialistit të bimëve mjekësore gjethet e ullirit bëjnë një mrekulli në shëndetin tonë:    

·        Stimulojnë prodhimin e qelizave kockore

·        Neutralizojnë veprimin e radikaleve të lira anti-inflamatore

·        Relaksojnë enët e gjakut, parandalojnë mpiksjen e gjakut

·        Kontrollojnë nivelet e sheqerit në gjak. Luftojnë diabetin, çaji ose ekstrakti ul nivelet e sheqerit në gjak

·        Ndihmojnë në sëmundjet kundër të ftohtit, gripit, herpesit, pneumoninë. Rrisin sistemin imunitar duke vrarë një numër mikrobesh që shkaktojnë sëmundje

·        Ulin kolestreolin e keq dhe ulin presionin e lartë të gjakut. Oleuropeina dhe hidroksitirozoli gjendet dhe tek ullinjtë reduktojnë sëmundjet koronare dhe disa lloje të kancerit. Gjethet e ullirit frenojnë procesin angiogjenik që stimulon zhvillimin e qelizave kancerogjene të gjirit, tumoreve të fshikëzës urinare, të trurit, etj

·        Përmirësojnë funksionimin e trurit, luftojnë sëmundjen e alzheimer

·        Ndikojnë në shëndetin oral të gojës, mykut, stomatitit

·        Në dematologji mbrojnë lëkurën nga dëmtimet dhe nga rrezatimi UVB. Ndihmojnë në shërimin e plagëve të lëkurës.

 

Specialisti i mjekësisë bimore Ylli Merja, rekomandoi përdorimin e disa çajrave me gjethe ulliri të cilat ndihmojnë në trajtimin dhe kurimin e shumë sëmundjeve.

Çaj për përforcim kockash

·        Në 1.5 litër ujë zieni 2 minuta 30-40 gjethe ulliri të copëtuara, 1 dorë lule tërfili të kuq, 1 dorë këputje. Kullojeni dhe pini 2-3 gota në ditë të ëmbëlsuara me 1 lugë çaji mjaltë.

Çaj për ulje kolestreoli dhe tensioni

·        Në 1.5 litër ujë zieni 2 minuta 30-40 gjethe ulliri të copëtuara, 1 dorë lule murrizi, 2 lugë fruta pylli. Pasi ftohet kullohet çaji dhe pihen 3 gota në ditë duke e ëmbëlsuar me 1 lugë çaji mjaltë.

Çaj për ulje diabeti dhe hollim gjaku

·        Në 1.5 litër ujë zieni 2 minuta 30-40 gjethe ulliri të copëtuara, 1 dorë mersinë, 1 fije pelinë të bardhë dhe 2-3 copa kanelle. Kullojeni dhe pini 2-3 gota në ditë pas buke të ëmbëlsuara me mjaltë mareje.

Çaj për dobësim dhe kapsllëk

·        Në 1.5 litër ujë zieni 2 minuta 30-40 gjethe ulliri, 1 dorë luiza, 1 dorë mështekna, 1 dorë bishtamithi dhe 1 lugë drunakuq. Kullojeni dhe pini 2-3 gota në ditë pas buke.

Çaj kundër alzheimerit

·        Në 1.5 litër ujë zieni 2 minuta 30-40 gjethe ulliri, 3 fije çaj jugu, 1 dorë bar blete, 1 lugë rozmarinë dhe 1 lugë borzilok. Kullojeni dhe pini 3 gota në ditë të ëmbëlsuara me pak mjaltë.

Në fund të bisedës Ylli Merja nuk harroi të përmendte dhe personat të cilët nuk këshillohet që të përdorin gjethet e ullirit, si ata që vuajnë nga tensioni i ulët, njerëzit me glicemi të ulët, njerëzit me trombocitopeni ose ata që përdorin hollues gjaku si dhe personat që vuajnë nga gastriti. 

 

SHËNIM i REDAKSISË: Çdo i sëmurë ka veçoritë e tij, ndaj për raste të sëmundjeve të rënda, duhet gjithnjë këshillimi me mjekët. Ky artikull nuk mund të përdoret për të sugjeruar një kurim për çdo person.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)