Gjyqtari Gjermeni përjashtohet nga drejtësia pas 2 dorëheqjeve, liroi të ‘fortët’! Nga Ervis Martinaj te Lici dhe akuzat për lidhje me Aldo Baren

Komisioni i Vetingut ka vendosur ditën e djeshme të përjashtojë për 15 vite nga drejtësia gjyqtarin e Tiranës, Artan Gjermeni. Vendimi ka ardhur pas dy dorëheqjeve nga detyra të gjyqtarit. Procesi i Vetingut për gjyqtarin e Tiranës ka nisur që në dhjetor të vitit 2019. Në 25 maj të vitit 2022, Gjermeni paraqiti pranë KLGJ-së kërkesën për heqje dorë nga statusi i magjistratit, pra duke kërkuar largimin nga drejtësi. Në 26 qershor të vitit 2022, gjyqtari Gjermeni ka paraqitur një kërkesë në KLGJ duket u dorëhequr nga dorëheqja, ndërsa një javë më pas ka kërkuar përjashtimin e komisioneres Etleda Çiftja, e cila ishte pjesë e trupit gjykues që po shqyrtonte dosjen e tij.

Komisioni i Vetingut e ka pranuar kërkesën për përjashtimin e zonjës Çiftja, e cila është zëvendësuar me Suela Zhegun. Në 14 shtator 2022, Artan Gjermeni ka njoftuar Komisionin e Vetingut se kishte kërkuar sërish dorëheqjen e tij në KLGJ. Nga ana tjetër, KLGJ kishte miratuar dorëheqjen e gjyqtarit që në 19 shtator 2022. Ditën e djeshme, në 14 tetor 2022, Komisioni i Vetingut ka vendosur ndërprerjen e procesit të Vetingut për Artan Gjermenin si dhe përjashtimin e tij për 15 vite nga e drejta për t’u bërë pjesë e drejtësisë.

Artan Gjermeni është një emër i njohur në sistemin e drejtësisë. Më 22 maj 2007, ish ministri i Drejtësisë, Ilir Rusmali, i propozoi KLD-së shkarkimin e Artan Gjermenit, pasi akuzohej për lidhje me bandën e Aldo Bares. Kërkesa për shkarkim erdhi pasi në disa media u publikua një bisedë, që pretendohej se ishte e përgjuar më 11 prill 2004, mes Aldo Bares dhe A.N, ku diskutohej mundësia e fitimit të tenderit për ndërtimin e rrugës Lushnjë-Fier dhe marrja e ekskluzivitetit për vendosjen e disa pikave të karburantit. U përfol gjatë fraza e Aldo Bares, ku pretendohej se thoshte që: “Dokumentet do t’i bëjmë nëpërmjet Gjermenit”.

Megjithatë, kërkesa e Ilir Rusmalit për të shkarkuar Gjermenin u rrëzua me 6 vota kundra dhe 5 pro nga KLD-ja

Dosjet e bujshme

Artan Gjermeni ka marrë pjesë dhe ka vendosur për dosje të bujshme. Gjermeni ishte pjesë e trupës gjykuese, e cila shpëtoi nga burgimi i përjetshëm Konstandin Xhuvani, i cili vrau 4 persona. Gjermeni ka qenë pjesë e trupës gjykues për çështjen e ish-guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, i cili i shpëtoi ndëshkimit ligjor, madje mori mbi 500 mijë USD dëmshpërblim.

Në maj të 2019, Gjermeni la të lirë Ervis Martinajn, një nga personat e përfshirë në përplasjen e ndodhur në ish-Bllok, më 4 tetor të vitit 2018, ku mbeti i vrarë Fabjol Gaxha. Në vitin 2018, Gjermani ka marrë pjesë në procesin kur u shpallën të pafajshëm Alma Radovicka, Gazmend dhe Gëzim Radovicka, të akuzuar nga prokuroria për vjedhjen e 2 mijë m2 tokë të disa shtetasve austriakë.

Në 2017, Gjermeni ka qenë pjesë trupës gjykuese që liroi nga qelia Muhamet Licin, i arrestuar si kreu i një grupi kriminal që gjobiste tregtarët e Shkodrës. Në vitin 2016, Artan Gjermeni shpalli të pafajshëm ish-drejtorin e Tatimeve në Tiranë Ismail Muça i akuzuar se në bashkëpunim me 7 persona të tjerë nëpërmjet skemës së mashtrimeve të tatimit mbi vlerën e shtuar kanë përfituar 6 milionë euro nga buxheti i shtetit.

Artan Gjermeni shpalli të pafajshëm ish-kreun e Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar, Zyhdi Dajti, pas 12 seancave si i pandehur nën akuzën e shpërdorimit të detyrës, ndërsa të pandehur, së bashku me të, ishin dhe tetë inspektorë të ish-INUK-ut. Në janar të vitit 2022, Artan Gjermeni liroi nga burgu edhe katër të arrestuarit si të dyshuar për publikimin e dhënave personale të mbi 650 mijë qytetarëve.

Plagosja në 2016

Në janar të vitit 2016, Gjermeni u paraqit i plagosur në QSUT, ndërsa në makinën e tij tip SMART. Gjyqtari tha që ishte prerë me një llamarinë në garazhin e tij, ndërsa për paratë se ishin kursime. Mediat cituan bluzat e bardha, të cilët konfirmonin rastin, duke deklaruar se gjyqtari Gjermeni ishte paraqitur me traumë shpuese në hapësirën ndërbrinjore, por pa depërtuar në mushkëri, duke shtuar më tej se këto plagë janë tipike si ato që shkaktohen nga armët e ftohta. Ajo çfarë e komplikoi më tepër këtë ngjarje, ishte gjetja nga policia e një sasie parash në automjetin e Gjermenit.

Në vendin e ngjarjes, përveç gjurmëve të gjakut, policia gjeti në automjet edhe shumën e 18 mijë e 760 euro, si dhe një shumë prej 285 mijë lekësh të reja. I pyetur për paratë e sekuestruara, gjyqtari tha se ishin të ardhura të familjes. Për këtë rast, hetimet i kaluan Prokurorisë së Durrësit.

Me këtë argument si dhe me raportin e ekspertëve mjeko-ligjorë për plagë shumë të lehta, Prokuroria e Durrësit ka mbyllur hetimet për veprën penale të “Plagosjes së lehtë me dashje”, e referuar nga policia e Tiranës. Gjithashtu, e njëjta Prokurori vendosi që të zhbllokojë edhe shumën e parave 18 mijë e 750 euro dhe 250 mijë lekë të reja, që iu sekuestruan gjyqtarit Artan Gjermeni në makinën e tij tip “Smart”.

Edhe pse të dyja alibitë ishin të dobëta, Gjermeni ia hodhi edhe këtë herë pa u ndëshkuar. Ka dyshime të forta se Gjermeni është përleshur dhe plagosur nga një gjyqtar tjetër, për motive të dobëta.

/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • rudolf: 04/12/2022 10:56

  Mos e paskeni prekur ne seder kete kriminel i cili duhet arestuar ndersa keta e paskan shkarkuar nga detyra, o sa qesharak qe beheni.

  Përgjigju
 • Iris: 16/10/2022 01:55

  Paska patur goxha rezyme rezultatesh! Nuk ka per t'a ndjere financiarisht-ekonomikisht perjashtimin.Besoj se ka per te hapur ndonje zyre avokatore,megjithese duket i siguruar mire nga xhepi me keto vendime qe ka dhene.

  Përgjigju
 • Ushnja: 15/10/2022 17:54

  Ke liru me shume nga e majta ky

  Përgjigju
 • Ben: 15/10/2022 17:05

  Ky,per lek,euro,dollar ka nje eksitim te pa parë.Te kishe vrare 10 veta,por ti jipje parate ketij,direct ishe i pafajshem.Do jete interesante t'ja merrnit milionat e eurove qe i ka grabit njerzve,perndryshe vetingu eshte kot.

  Përgjigju
 • shoku: 15/10/2022 16:58

  E theri gruaja me thike ne garazhd se e kapi me dashnoren dhe nuk beri denoncim I gjeten mijra dollare dhe I deklaroi gjoja nga kursimet.

  Përgjigju
  • Doci: 16/10/2022 09:58

   Gazetar shif noi shkrim per historite roze te ktit se do kesh gjona me interes

  • Lade: 15/10/2022 23:51

   Sekuestro pasurise se ketij hajduti urgjentisht se shpetoi per qime nga thika e halucit ky perversi

  • Robi: 15/10/2022 20:00

   Me cin dashnore e kapi gruja se ky hamshori mban disa me lek????

  • Sonila: 15/10/2022 19:50

   E din gruja e ktij qe me dashnoret i man me lek ky ne elbason sonilen ne tiron abiolen vetem se impotent robi

  • genti: 15/10/2022 19:24

   nuk e ka ther gruja por ish shoku vet i ngushte edhe ai gjyqtar ne ate kohe, skender haluca! cuni xhajes isuf haluces

 • Ky dhe shoket e tij duhet te ndiqen penalisht: 15/10/2022 16:52

  Cfar dmth e liroi? Ky duhet te denohet. Pse? Sepse edhe ky edhe bere ortak me krimin, bashkpunetor. Lirimi i te forteve eshte bere shkak per vrasje dhe krime te tjera nga keta te forte.

  Përgjigju
 • Drejtësi: 15/10/2022 16:44

  Ky gjyqtar e meriton ferrin. " drejtësi " e plehrava ( plepav)! Këta janë krijesa të kryeMonstrumit Sali.

  Përgjigju
  • Jeta: 15/10/2022 17:44

   Ky ska qene me saliun po me keta te tjeret

 • Milano: 15/10/2022 16:23

  Gjurmoni parat e te forteve qe ka liruar qe te kuptoni skemen

  Përgjigju
 • Londra: 15/10/2022 15:39

  Ky do plumin , shkarkimi esht karamele per te . Ky esht kriminel , mos u beni qesharake

  Përgjigju
 • Oni: 15/10/2022 15:26

  Ky mbaroi pune dhe si behet vone pse e perjashtuan perkundrazi i ben nder po SPAKU pse nuk e heton?????

  Përgjigju
  • Goni: 15/10/2022 19:30

   Sepse SPAK-u mer xhaxh eshte duke marre vetem rrogen te tjerat i di qeveria edvinit....

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj