Greqi, sërish masa të reja anti-COVID, shtyhet bllokimi deri më datë 7 janar

Greqi, sërish masa të reja anti-COVID, shtyhet bllokimi deri më datë 7 janar

Foto ilustruese

GREQI- Zëvendës kryeministri Stelios Petsas ka njoftuar përsëri qytetarët për një shtyrje të masave deri më datën 7 janar.

Autoritetet kanë ndërmarrë masa të reja në kuadër të situatës pandemike që ndodhet shteti. Masat e reja konsistojnë në mbajtjen mbyllur të shkollave, restoranteve, gjykatave, resorteve për ski dhe çdo ambient tjetër në të cilin mund të ketë grumbullime njerëzish.

Do të qëndrojnë në fuqi masat e mëparshme si ndalimi i qarkullimi gjatë natës dhe ndalimi i kalimit të qytetarëve nga qyteti në qytet.

 Në fuqi do të qëndrojë dhe mënyra me të cilën qytetarët mund të dalin nga shtëpia për aktivitetet emergjente si blerja e ushqimeve, ilaçeve apo aktiviteti fizik, përmes një mesazhi telefonik i cili të jep dhe aprovimin e lëvizjes.

Qytetarët të cilët vijnë nga jashtë shtetit duhet ti nënshtrohen “rapid testit”, pra testit të shpejt dhe do te lejohet hyrja e tyre në Greqi vetëm nëse ai rezulton negativ.

Greqia po përballet me vështirësitë e pasojave të COVID-19 si përmes shtimit të rasteve, vdekjeve ashtu edhe mungesës së kapacitetit spitalor gjë që e bënë sfidën edhe më të vështir.

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!