Greva paralizon Haitin, protestuesit kërkojnë që presidenti të japë dorëheqjen

Udhëheqësit e opozitës në Haiti kanë nisur një grevë dy-ditore, duke paralizuar kryeqytetin e vendit, Port-au-Prince, ndërsa protestuesit kërkojnë dorëheqjen e Presidentit Jovenel Moise mbi akuzat për korrupsion.

Shkollat, bizneset dhe zyrat e qeverisë u mbyllën të hënën pasi grupet e protestuesve bllokuan rrugët dhe vendosën grumbuj me goma.

Disa protestues dogjën makinat që i përkisnin një radioje lokale dhe akuzuan mediat e lajmeve se punin për qeverinë.

Transporti publik u pezullua dhe zyrtarët shtynë një seancë parlamentare.

Greva erdhi një ditë pasi mijëra protestues u përleshën me policinë, ku dy njerëz u raportuar të vrarë dhe pesë të plagosur.

Protesta të ngjashme u mbajtën në qytetet e Jacmel, Cap-Haitien, Saint-Marc dhe Gonaives.

Demonstruesit i përkisnin partitive politike, grupeve fetare dhe organizatave komunitare.

Protestuesit kërkonin hetime për fondet që rezultojnë nga dërgesat e naftës të subvencionuara nga Venezuela, nën programin Petrokaribe, i cili është rrënuar nga akuzat e korrupsionit që nga themelimi në 2008.

"Ne kërkojmë që të gjitha ato fonde publike të spastrohen dhe të ndëshkohen, pasuritë e tyre të konfiskohen dhe t'i dorëzohen shtetit për projekte serioze të zhvillimit dhe presidenti të japë dorëheqjen ", tha Velina Charlier, një lider i protestës.

Raporti i gjyqtarëve parashtroi një numër shembujsh korrupsioni dhe keqmenaxhimi.

Për shembull, magjistratët zbuluan se në 2014 autoritetet e Haitit nënshkruan kontrata me dy kompani të ndryshme - Agritrans dhe Betex - për të njëjtin projekt riparimi të rrugëve. Të dy kanë dalë të kenë të njëjtin numër regjistrimi tatimor dhe të njëjtin personel.

Moise, përpara se të vinte në pushtet në 2017, drejtoi Agritrans, i cili mori më shumë se 33 milionë gourdes (700,000 dollarë në atë kohë) edhe pse kompania nuk bëri asgjë.

Një hetim i Senatit kohët e fundit vendosi se së paku 14 ish-zyrtarë qeveritarë dyshohet se kanë keqpërdorur 3.8 miliardë dollarë nën administrimin e ish presidentit Michel Martelly.

Shumë banorë të Haitit tani furnizohen me energji elektrike vetëm për disa orë në ditë.

 

 

 

A.AG/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Në 32-vjetorin e varjes me litar të poetit kuksian Havzi Nela bashkëshortja vendos lule tek busti, kërkon drejtësi: Më plagosën zemrën