Hakërrehet Greqia/ Shqiptarja po shkonte në Turqi, e bija: Kryq të zi për tre vjet

Foto ilustruese

Një tjetër denoncim i mbërritur sot në Report TV, zbulon se keqtrajtimi i shtetsave shqiptarë nga ana e policisë greke gjatë muajit të fundit nuk ka qenë i rastësishëm por sistematik.

Denoncimit të djeshëm të një qytetari që ishte nisur të festonte Pashkën në Greqi dhe që u kthye mbrapsht pa asnjë shpjegim me një kryq të zi në pasaportë i janë janë bashkuar vetëm sot edhe dy raste të tjera.

Në njërin që përcjellim më poshtë, shtetësja e identifikuar si E. Bullari, ka raportuar e shokuar incidentin e pakëndshëm që i ka ndodhur mamasë së saj më datën 18 mars.

Nëna e denoncueses është kthyer pas me një vulë të zezë dhe ndalim për të hyrë në zonën Shengen, edhe pse ishte nisur për në Turqi dhe po kalonte tranzit nëpërmjet Greqisë.

Përshendetje! Kisha dëshire të beja edhe unë një denoncim të këtij lloji me problemin e Greqisë. Mami im u nis për Turqi kur pala greke pa asnjë arsye i kishte vënë gjobë me një vulë të madhe të zezë... Madje as e kish pyetur që ku po shkon a kush je, por tre vjet mos te hyjë në Shengen. 

Denoncimi i shtetases
 

Foto e pasaportës së qytetares shqiptare të nisur drejt Turqisë, me kryqin e zi të vendosur nga policia greke

E gjithë kjo situatë ndodh kur dy shtetet kanë nisur bisedimet për të zgjidhur një sër çështjesh dypalëshe të mbartura dhe kur Shqipëria ka pranuar të nisë gërrmimet për gjetjen e eshtrave të ushtarëve grekë në Shqipëri.

Sot ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias mbërriti në Tiranë, ku kërkoi që të mos përmendej më çështja çame.  

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento

Komente

  • agim: 30/03/2018 14:38

    Ke te drejt o moter ne nuk keni qevritar me taban dje greku pa dal nga shtpia vet e kercnoi shqprin mos me zer ne goj camet ka te drejt turku her pas here i godet ne kokse greketnga nje her ipin mi kanke dhe krekosen.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Kim ‘mesazh’ tjetër Berishës: SHBA serioze në luftën me korrupsionin, do ndihmojmë për një Shqipëri më demokratike, me ju edhe përtej 30 viteve të ardhshme