'Hapen' kufijtë VETËM për punëtorët sezonalë në Greqi, sot nisi kalimi nga Kakavija

Foto ilustruese

KAKAVIJË- Nga sot, çdo punonjës që ka një kontratë pune nga punëdhënësit e tyre në shtetin fqinj, e konvertuar në leje-qëndrim, do mund të shkojnë të punojë në mënyrë sezonale në Greqi. Kufijtë janë ende të mbyllur për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi, por pas një marrëveshje mes dy qeverive, u bë e mundur që të lejohej kalimi i punonjësve sezonalë.

Grupi i parë i ka mbërritur në Greqi, përmes pikës kufitare të Kakavijës, e ndërsa pritet që të përfitojnë rreth 15 mijë të tjerë.

Ndërkohë, kujtojmë që Greqia ka zgjatur deri më 31 dhjetor lejet e qëndrimit për emigrantët shqiptarë për shkak të pandemisë së shkaktuar nga infeksioni i koronavirusit si dhe për shkak të mbylljes së kufijve, pasi u pezulluan dhe procedurat për dokumente. Nga ky vendim përfitojnë edhe shumë shqiptarë që ndodhen në Greqi me leje qëndrimi por që për shkak të emergjencës shëndetësore, nuk mund të vazhdojnë praktikat për ripërtëritjen e lejes së qëndrimit dhe që pezullimi i punës në disa pjesë të administratës shtetërore greke, ka sjellë vonesa në përgatitjen e dokumentacionit përkatës.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se kolaudimi i automjeteve në shtet do të sjellë përmirësim të shërbimit dhe sigurisë?

Komento

Komente

 • Miri: 15/05/2020 08:47

  Shqiperia ka toke te bekuar e fshatra plot, pse fshataret nuk punojne token e vendit tone?

  Përgjigju
 • Kafsha: 14/05/2020 20:27

  Nuk kanë pune të shkojne në jorgjerit të punojne per jorgote. Të rrinë ketu në Shqiperi të punojne brezaret qe hapi biri i madh i kombit , Enveri. Brezaret presin të pastrohen fillimisht e të mbillen!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'Shqipëria doli më e fortë dhe më e respektuar', Rama: Drejtimi i OSBE-së mision i përmbushur!