I infektuar nga COVID, ndërron jetë në moshën 94-vjeçare, ish-Presidenti i Francës! Meta: Populli francez humbi një politikan të madh

Ish-Presidenti i Francës, Valery Giscard

Ndërron jetë në moshën 94-vjeçare si pasojë e koronavirusit ish Presidenti i Francës, Valery Giscard.

Prej disa ditësh ai ishte në gjendje të rëndë shëndetësore ku më pas nuk mundi të mbijetonte. Ai ndërroi jetë në banesën e tij në Francë.

Giscard ka qenë President gjatë vitit 1974 deri në vitin 1981. Një politikan i qendrës së djathtë, pro-Evropës, ai liberalizoi ligjet mbi divorcin dhe abortin gjatë 7 viteve të tij në pushtet.

Presidenti Emmanuel Macron tha se presidenca e tij kishte transformuar Francën.

"Një shërbëtor i shtetit, një politikan i përparimit dhe lirisë, vdekja e tij ka zhytur në zi Francën" tha ai në një deklaratë.

Edhe Presidenti Ilir Meta ka shprehur ngushëllime familjes së Giscard për humbjen e politikanit.

"Ngushëllimet e mia për popullin francez, që me vdekjen e Valéry Giscard d'Estaing, humbi një politikan të madh, një President vizionar dhe një luftëtar të palodhur, për një Europë të bashkuar" - shkruan Meta.

Familja e presidentit të ndjerë tha se funerali i tij do të bëhej mes "intimitetit të rreptë".

E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Koronavirusi/ Komiteti Teknik i Ekspertëve lë në fuqi masat kufizuese. A jeni dakort me vendimin?

Komento

Komente

  • bres: 03/12/2020 09:27

    vazhdon cmendururia covid, ai 9540 vjec keta thojne cdiq nga covid

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Aksident në aksin Lezhë-Shëngjin, plagosen dy persona