I riu nga Koreja në Shqipëri tregon eksperiencën që i ndryshoi jetën përgjithmonë

Të ftuar në ‘’Rreze Dielli’’ ishin dy të rinj me origjinë koreane, David Kim dhe Gloria Park, të cilët prej vitesh jetojnë në Shqipëri, si pjëse e organizatës international Youth FelloW Ship, një organizatë rinore me bazë të krishetërë që fillloi në Korenë e Jugut  e cila ka si qëllim zhvillimin e Mirëqënies emocionale, shpirtërore dhe intelektuale të të rinjve në të gjtihë botën. Ata së fundmi do të mbajnë një aktvitet online I cili titullohet ‘’ Fillo përsëri’’ sepse duan të sigurojnë një mënyrë që cdo I ri i Republikës së Shqipërisë të ketë mendësinë që kërkohet që të jenë udhëheqësit në normalitetin e ri.

Aktiviteti do të mbahet online për shkak të pandemisë, ndërsa theksohet se nuk ka nevojë për asnjë lloj pagese pasi organizata dëshiron që të ndihmojë sa më shumë të rinjtë. Disa nga përfitimet e të rinjve që marrin pjsesë në këtë organizatë është se do të mund të jenë pjesë e një komuniteti global.

David Kim, përfaqësuesi I kësaj organizate në Shqipëri tregoi eksperiencën e tij personale, se si gjatë adoleshencës së tij ka pasur probleme me sjelljen e tij dhe babain. Ndërsa tegon se si I ndryshoi jeta pas vendimarrjes për të lëvizur jashtë Koresë si vullnetar.

‘’ Mendova se pot ë shkoja si vullnetar jashtë shtetit në Afrikë do të ndryshoja pastaj në vitin 2011 vebndosa të shkoja jashtë vendit si vullnetar në Burundi në Afrikë. Afrika ihste gjithcka jo në jeën time sepse moti, ushqimi, gjuha dhe njerëzit gjithcka ishte ndryshe nga Koreja e jugut. Por një ditë isha në ngarkim të disa akademive në IYF dhe takova dikë që ishte pjesë e akademisë, dhe ai po praktikonte Taikondo dhe kompjuter’’ shprehet David kim.

Historia e tij e trishtë, ku kishte humbur familjen dhe gjithcka tjetër për shkak të luftës, e frymëzoi Davidin, I cili kishte shkuar në Afrikë për shkak se e kishte shumë të vështirë jetën me babain e tij dhe mendonte se po të vazhdonte të jetonte akoma me babain do kishte një barrë shumë të madhe në zemër.

Por historia e personit që takoi në organizatë e bëri të kthente kokën pak e të mendonte për familjen e tij.

’ Papritur përfytyroj jetën time, kam prindër, shtëpi, atëherë kam gjithcka por kur e mendoj thellë këtë situatë përse ja mbylla zemrën babai tim pastaj shoh veten time para kësaj bisede sepse isha shumë egoist, nuk mund të mendoja për të tjerët, sepse cfarë do që doja, doja ta bëja patjetër, por babai nuk më linte dhe unë menjëherë zemërohesha me babain tim.

Por më pas nëpërmjet kësaj historie kuptoi se gjithcka babai tij bënte ishte për të mirën e tij dhe këtë e kuptoi nëpërmjet eksperiencës me punë vullnetare që ka bërë me organizatën, e ciala I ndihmon më tepër për të kuptuar veten dhe si sit ë krijojmë marrëdhënie me të tjerët.

D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Klubet paralajmërojnë protesta! A jeni dakord me vendimin e Ligës së Futbollit për të përshkallëzuar bojkotin?

Komento

Komente

  • Hasan: 08/09/2020 23:10

    Jane kurva

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Bregu për vrasjen e Hajdarit: Ka mungesë dëshmish shkencore (VIDEO)