Incidenti në Detin e Kuq, pas rrëmbimit të anijes, reagon Japonia: Do të përballemi drejtpërdrejt me rebelët Houthi

Incidenti në Detin e Kuq, pas rrëmbimit të anijes, reagon Japonia: Do të përballemi drejtpërdrejt me rebelët Houthi

Foto ilustruese

Japonia deklaroi së fundmi se do të përballet drejtpërdrejt me rebelët Houthi të Jemenit pasi ata rrëmbyen një anije në Detin e Kuq. Sipas zyrtarëve amerikanë dhe izraelitë, Houthis u tërhoqën nga një helikopter në anijen e ngarkesave të drejtuar nga japonezët përpara se të merrnin peng ekuipazhin prej 25 anëtarësh. 

Anija është e lidhur me një nga njerëzit më të pasur të Izraelit dhe sulmi erdhi pasi grupi militant u zotua të synonte anijet e lidhura me vendin, raporton Sky News. 

Sekretari kryesor i kabinetit japonez Hirokazu Matsuno tha se qeveria po bënte maksimumin për një lirim të hershëm të anijes dhe ekuipazhit të saj.

“Gjatë komunikimit me Izraelin, përveç kontaktit të drejtpërdrejtë me Houthi-t, ne po u bëjmë thirrje gjithashtu vendeve të lidhura si Arabia Saudite, Omani dhe Irani që t'i nxisin fuqishëm Houthitë që të lirojnë sa më shpejt anijet dhe marinarët”, tha ai. 

Houthi janë pjesë e një aleance rajonale të lidhur me Iranin, e cila përfshin gjithashtu Hamasin dhe Hezbollahun e Libanit. Ato kanë fajësuar Izraelin për paqëndrueshmërinë në Lindjen e Mesme, duke thënë se "rrethi i konfliktit" në rajon u nxit nga "krimet e vazhdueshme".

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi