Irak, ISIS kontrollon pjesën më
të madhe të provincës Anba

Irak, ISIS kontrollon pjesën më<br />të madhe të provincës Anba
Pjesëtarët e organizatës terroriste ISIS, kanë marrë kontrollin e rreth 90 përqind të provincës së Irakut, Anbar.

Anëtari i Këshillit të provincës Anbar, Taha Abdulgani tha se ISIS-i ka marrë një pjesë të madhe të territorit në rajonin Ramadi në Anbar, si dhe në zona të tjera të kësaj krahine. Ai vuri në dukje se pjesëtarët e ISIS-it, kanë  marrë 90 përqind të territorit të provincës Anbar.

Abdulgani theksoi se ISIS më herët ka marrë kontrollin e ndërtesave qeveritare në pjesët Ramadi, ES-Silia, El-Bulevana, Es-Sirke dhe El-Verari.

Kryetari i Parlamentit të Irakut, Salim al-Jabour më parë paralajmëroi se ISIS-i do të marrë kontrollin ndaj Ramadit./AA/

Redaksia Online
(a.h/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Sot bëni kujdes, do të ketë surpriza në dashuri dhe në punë! Parashikimi i yjeve për sot

Sot bëni kujdes, do të ketë surpriza në dashuri dhe në punë! Parashikimi i yjeve për sot