Ish-zëvëndësi i Organizatës së Veteranëve të Luftës, kërkon shkarkimin e krerëve të Gjykatës Speciale

Një i pandehur ka kërkuar përjashtimin e magjistratëve të lartë në gjykatën speciale në Hagë, të ngarkuar me gjykimin e krimeve të luftës të kryera gjatë luftës në Kosovë, duke i akuzuar ata për mungesë pavarësie dhe paanshmërie.

Kërkesa mendohet se është një nga herët e para në historinë e së drejtës ndërkombëtare që është bërë një kërkesë e tillë për shkarkimin e një kryetari dhe zëvendëskryetari të një gjykate.

Kërkesa për përjashtim thotë: "Deklaratat e Kryetares Trendafilova në një konferencë konfidenciale diplomatike minojnë vendimmarrjen e pavarur dhe të paanshme të vendimeve gjyqësore dhe përfaqësimin e Dhomave të Specializuara të Kosovës. Ato dëmtojnë seriozisht administrimin e duhur të drejtësisë".

Kërkesa për shkarkimin e drejtuesve të Gjykatës Speciale është bërë në emër të Nasim Haradinajt, ish nënkryetari  i Organizatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i arrestuar në shtator 2020 pikërisht nga Gjykata Speciale.

Haradinaj është akuzuar për "pengim të drejtësisë", duke përfshirë aty "kërcënimin e dëshmitarëve, hakmarrjen dhe shkeljen e fshehtësisë së procedurave", thanë prokurorët.

Dhomat e Specializuara të Kosovës (KSC) u krijuan në 2016 për të gjykuar krimet e kryera nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK) gjatë konfliktit të saj me forcat serbe.

Kosova, e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008, është udhëhequr kryesisht nga politikanët që ishin ish -luftëtarë të UÇK -së.

Ish -presidenti Hashim Thaçi është në mesin e liderëve të akuzuar për krime lufte nga gjykata speciale.

KSK -ja është jopopullore në Kosovë, ku UÇK -ja shihet si një forcë çlirimtare që shpëtoi vendin nga spastrimi brutal etnik nga forcat serbe.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Gjermania ‘ndëshkon’ të pavaksinuarit, kush infektohet me COVID, nuk merr pagën gjatë karantinës