Itali, arrestohet atentatori në Tuniz 
Alfano:Hetojmë për sulme terroriste

Itali, arrestohet atentatori në Tuniz <br />Alfano:Hetojmë për sulme terroriste
Italia ka rritur shkallën e alarmit për sulme terroriste, pas arrestimit të një 22 vjeçari maroken, i cili dyshohet se është një nga atentatorët në muzeun e kryeqytetit të Tunizisë, ku humbën jetën 24 persona. Touil Abdelmajid kishte mbërritur në Itali në 17 shkurt të 2015 bashkë me disa emigrantë të tjerë, por autoritete italiane nuk e kishin arrestuar pasi nuk kishin informacion për 22-vjeçarin. 

Ministri i Brendshëm i Italisë Angelino Alfano tha gjatë një debati në Parlament se autoritetet janë duke hetuar gjithë këtë situatë, si dhe lëvizjte e 22-vjeçarit maroken, pasi ka dyshime se mund të ishte duke përgatitur sulme në Milano. Alfano tha se nga 17 shkurti, dita kur Touil Abdelmajid shkeli italianë e deri në 19 maj nuk ka pasur asnjë infromacion për të. 

Ministri i Brendshëm i Italisë tha se kurrë nuk është përjashtuar mundësia për sulme terroriste, e gjithmonë sipas tij autoritete janë vigjilente. Ai theksoi se terroristët mund të inflirtohen mes emigrantëve të tjerë dhe dallimi ityre është i vështirë. Touil Abdelmajid konsiderohet si planifikuesi dhe ekzekutori material i atentatit që tronditi kryeqytetin e tunizisë pak muaj më parë. Në shtëpinë e tij në Milano, hetuesit italianë kanë gjetur materiale që do të analizohen nga shërbimet sekrete.

Redaksia Online
(o.b/ Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Miratohet fondi 240 milionë lekë për ndërmarrjet sociale, kusht punësimi i individëve që janë pjesë e skemave të mbrojtjeve sociale

Miratohet fondi 240 milionë lekë për ndërmarrjet sociale, kusht punësimi i individëve që janë pjesë e skemave të mbrojtjeve sociale